Blog


Dlaczego dziecko moczy się w nocy?

07-04-2017

Mokre prześcieradło w łóżku malucha powinno wzbudzić niepokój u rodziców dzieci powyżej piątego roku życia. O moczeniu się w nocy mówi się również, gdy dziecko na nowo zaczyna moczyć się podczas snu, mimo tego że przejęło pełną kontrolę nad pracą swojego pęcherza już kilka miesięcy temu. W pomocy maluchowi niezwykle ważne jest byśmy odkryli najpierw przyczynę tej powszechnej przypadłości.Moczenie się w nocy – jakie mogą być powody?Znane są dwa typy moczenia w nocy – pierwotne i wtórne. Pierwsze dotyka dzieci, które sikają do łóżeczka, bo nigdy do końca nie nauczyły się chodzić za potrzebą w nocy. Jest to dolegliwość, która często znika sama przed osiągnięciem dwunastego roku życia. Bardzo często cierpią lub cierpieli na nią inni członkowie rodziny.

Natomiast moczenie się wtórne dotyczy dzieci, u których powróciło ono po okresie przynajmniej połowy roku od momentu zapanowania nad pęcherzem. Bez względu na charakter przypadłości, zawsze należy zasięgnąć porady lekarza, aby wykluczyć infekcję lub nieprawidłowości związane z pracą układu moczowego. Moczenie się można bowiem tłumaczyć poprzez zbyt małą ilość wazopresyny, jednej z substancji odpowiadających za zagęszczanie moczu. W wyniku jej niedoboru może dochodzić do nadmiernej produkcji płynów, które nie mieszczą się w pęcherzu i w ten sposób maluch nieświadomie sika w czasie snu.

Na występowanie moczenia są w większym stopniu narażone dzieci cierpiące na nadpobudliwość. Odbiór sygnałów z własnego ciała jest w ich przypadku zaburzony, w związku z czym mogą one zwyczajnie nie zauważyć, że muszą iść do toalety. Ma to więc pewien związek z psychiką malucha.

Podobnie diagnozuje się moczenie nocne, jeżeli w ostatnim czasie doszło do stresujących chwil w życiu malucha. Może to być spowodowane rozpoczęciem chodzenia do przedszkola (dlatego zajęcia adaptacyjne są tak ważne), pojawieniem małego braciszka lub siostrzyczki, rozstaniem rodziców albo też odejściem ważnej osoby. Możliwość, że moczenie nocne występuje na tle psychicznym, jest brana pod uwagę, gdy tylko lekarz urolog wykluczy fizyczną przypadłość.

Należy pamiętać, że rolą rodziców jest wspieranie, a nie krytykowanie. Dlatego warto zostawiać zapaloną lampkę w pokoju dziecka, ewentualnie umieścić nocnik blisko łóżka, a także chwalić malucha za każdą noc przespaną z suchym prześcieradłem.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl