Blog


Jakie mogą być przyczyny agresji u przedszkolaka?

10-04-2017

Agresja to dla dzieci sposób na wyrażenie negatywnych uczuć, jakie się w nich kumulują. Zazwyczaj przyczyn złego zachowania należy doszukiwać się w najbliższym kręgu malucha. Najczęściej za agresję odpowiadają wzorce przejęte od rodziców, rówieśników lub innych osób z otoczenia. Kilkuletnie dzieci mają także tendencję do naśladowania tego, co zostało ujrzane w grach lub filmach. Musimy też pamiętać o tym, że agresja ze strony dziecka nie oznacza złego charakteru, a stosując odpowiednie środki możemy całkowicie zmienić postawę naszej pociechy.


Gdzie doszukiwać się przyczyn?


Eksperci od dziecięcej psychiki wyróżniają kilka najbardziej istotnych czynników, które zdają się mieć znaczenie w kształtowaniu agresywnych gestów u dzieci. Pierwszym z nich jest poczucie zagubienia, które pojawia się, gdy maluch zaczyna odczuwać niebezpieczeństwo. Może to być spowodowane nową, stresująca sytuacją, jak na przykład pierwszym pójściem do przedszkola czy wizytą u lekarza.

Agresja pojawia się także jako reakcja na pogorszenie relacji z rodzicami. Gdy mama lub tata okazują dziecku za mało miłości, stają się dla niego zbyt surowi i nie chcą go przytulać, maluch poczuje zagrożenie, które zademonstruje poprzez agresywne zachowania.

Czasami agresywne wzorce zostają wyniesione z domu, gdzie problemy bywają rozwiązywane za pomocą krzyków i obraźliwych słów. Także dzieci obserwujące starsze rodzeństwo podczas bicia się może zechcieć naśladować takie zachowanie wobec swoich rówieśników.

Poważna agresja może być objawem głębokiej frustracji, jaka pojawia się w maluchu, gdy odczuwa on, że nie spełnia wymagań rodziców. W takim przypadku, opiekunowie powinno zacząć wymagać mniej, otoczyć dziecko miłością i zapewnić, że jest dla nich bardzo ważne.

Równie dobrze agresja może być chęcią obrony, wyrażoną przeciw krytyce ze strony nauczyciela lub rówieśnika.


Nauka panowania nad emocjami


Podstawą do wywoływania agresywnego zachowania jest nieumiejętność radzenia sobie z emocjami takimi jak lęk czy złość. Rodzice powinni pomagać dziecku poprzez na przykład rozmowę o jego uczuciach. Mogą także nauczyć malucha alternatywnych sposób na rozładowanie emocjonalnego napięcia, choćby przez uprawianie aktywności fizycznej. Jeżeli to nie skutkuje, warto rozważyć pomoc psychologa dziecięcego.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl