Blog


Dlaczego dzieci nie chcą spać?

04-05-2017


Nadchodzi czas snu, a maluch wcale nie zaczyna ziewać – wręcz przeciwnie, namawia rodzica do pogrania w grę, chce oglądać telewizję lub czytać książeczkę. Gdy taka sytuacja powtarza się systematycznie, możemy zacząć zastanawiać się nad przyczynami braku senności u dziecka.

 
Bardziej i mniej poważne czynniki


Powodów, dla których maluch nie chce spać, może być naprawdę wiele. Jednym z najbardziej prozaicznych jest małe zapotrzebowanie na sen. Każde dziecko potrzebuje określonej ilości snu, być może nie tak dużej, jak przewidują rodzice. Na pewno należy jednak zadbać o to, aby dzieci chodziły spać wieczorem o odpowiednio wczesnej porze. W tym celu możemy skrócić codzienną drzemkę. Jeżeli brak ochoty na sen to przypadek u rocznego lub dwuletniego malucha, to jednym z potencjalnych powodów może być niechęć do pozostawania w nocy samemu. Rozwiązaniem będzie spanie razem z dzieckiem lub ustawienie jego łóżeczka blisko łóżka rodziców.

Nie wszystkim dzieciom odróżnianie dnia od nocy przychodzi z łatwością. Chcąc uregulować rytm dobowy malucha, należy nie stwarzać mu dogodnych warunków do spania po południu. Powinno się także wprowadzić codzienny, ustalony harmonogram dnia, razem ze stałą godziną wstawania i chodzenia spać. W czasie weekendów powinniśmy go jedynie lekko zmodyfikować, aby dziecko miało szansę się do niego przyzwyczaić. Pamiętajmy, że miejsce do spania powinno kojarzyć się jako spokojna, bezpieczna przestrzeń, w której relaksujemy się i w ten sposób zasypiamy. Dlatego dziecko nie powinno zbyt często bawić się w łóżku, oglądać w nim telewizję lub grać na telefonie.

Trudności z usypianiem często towarzyszą dzieciom reagującym emocjonalnie na wszystko, co dzieje się wokół nich. Zdenerwowanie lub zbyt wielka ekscytacja u najmłodszych powinny zostać rozładowane przed pójściem spać. Rodzic może spróbować uspokoić malucha poprzez zaśpiewanie kołysanki lub wspólne czytanie bajek. U starszych dzieci pomoże także rozmowa na temat ekscytujących przeżyć, jakie danego dnia mu się przytrafiły.

Przeszkodami w zaśnięciu mogą być też zwykle niedogodności, takie jak za ciasna piżamka, niewygodne łóżko lub zbyt płaska poduszka. Dlatego wybierzmy się z dzieckiem na zakupy, aby wspólnie wybrać odpowiednie wyposażenie, które zachęci malucha do snu.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl