Blog


Jak odchudzać otyłe dziecko?

05-05-2017

Problem otyłości wśród dzieci staje się problemem niestety zbyt częstym. Co trzecie dziecko w wieku szkolnym cierpi na nadwagę, za co na pierwszym miejscu winić można niezdrową dietę oraz zbyt małą dawkę codziennego ruchu. I na nic zda się tutaj zakazywanie sprzedaży słodyczy w sklepikach, jeśli to w domu nie zostanie rozpoczęta właściwa zmiana stylu życia malucha. Zanim zaczniemy jednak z odchudzaniem dziecka, należy skonsultować się ze specjalistą, który wykluczy inne czynniki powodujące otyłość, jak na przykład schorzenia tarczycy.

 
Otyły kilkulatek – co robić?


W odchudzaniu dziecka niech motywuje nas troska o jego przyszłe zdrowie. Otyłe dzieci stają się otyłymi dorosłymi, a nadprogramowe kilogramy zawsze wiążą się z większym ryzykiem występowania różnorodnych schorzeń związanych z metabolizmem, układem szkieletowym czy krwionośnym. Ponadto powstałe we wczesnym dzieciństwie komórki tłuszczowe nie znikają nigdy.

W celu skutecznego odchudzenia dziecka zmianie muszą często ulec nawyki żywieniowe wszystkich członków rodziny. Zaprzestanie jedzenia słodyczy i szybkich dań oraz wspólne, zdrowe gotowanie powinny być pierwszymi krokami. Należy też przestać traktować jakikolwiek rodzaj jedzenia jako formę nagrody oraz zrezygnować z chodzenia do restauracji typu fast food.

Bardzo dobrym narzędziem do tego, aby maluch zgubił nadprogramowe kilogramy, jest zwiększenie codziennej aktywności fizycznej. W tym celu możemy wykorzystać dodatkowe zajęcia sportowe, zacząć organizować rodzinne wycieczki lub codzienne wyprawy na plac zabaw lub na basen.

Tak wielkie zmiany wiążą się z ustaleniem nowego harmonogramu dnia. Niezbędne staje się ustalenie codziennej pory spożywania posiłków, zwiększenie picia wody lub niesłodzonych herbat oraz urozmaicenia w postaci całej gamy warzyw i owoców. Najlepiej powstrzymać się od obfitych kolacji, a zamiast nich jeść bardziej treściwe śniadania.

Czasami dziecko samo zaczyna zauważać, że nadwaga przeszkadza mu w codziennych sytuacjach, osiągnięciu kondycji fizycznej, a nawet jest powodem do drwin ze strony rówieśników. W takim wypadku należy okazać mu całkowite wsparcie i utwierdzić w przekonaniu o jego wartości. Wiara ze strony rodziców jest jednym z kluczowych czynników, jakie pomagają dzieciom przejść przez okres chudnięcia. Pamiętajmy także, że nie chcemy, aby raz utracone kilogramy powróciły na nowo, dlatego zdrowe nawyki żywieniowe powinny zostać utrwalone już na zawsze.
Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl