Blog


Jak ćwiczyć koordynację ruchową u dziecka?

09-06-2017
Koordynacja ruchowa jest jedną z kluczowych zdolności, która kształtuje się i rozwija w okresie od wczesnego do późnego dzieciństwa. O tym, jak ważny jest prawidłowy rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, decyduje fakt, że wpływa ona na sprawność dziecka w zakresie ćwiczeń gimnastycznych, prac manualnych i plastycznych, w tym pisania, a także jest zdolnością niezbędną do zdobywania coraz większej samodzielności - również w przedszkolu.

Ćwiczenia na poprawę koordynacji

Przykłady ćwiczeń usprawniających koordynację ruchową opierają się na polepszaniu zdolności związanych z poruszaniem się, utrzymywaniem równowagi oraz ćwiczeniem sprawności rąk. Ważne, aby ćwiczyć systematycznie i aby były to sesje urozmaicone.

Przykładowo dziecku mającemu problemy z poprawnym chodzeniem zaleca się wykonywanie zwykłego marszu na różne sposoby. Może to być poruszanie się tyłem, pokonywanie domowego toru przeszkód, chodzenie i zbieranie napotykanych przedmiotów. Dobrze jest przygotować takie ćwiczenia w formie zabawy, na przykład jako odkrywanie skarbów, zbieranie grzybów lub skakanie między wyspami. Maluch podczas zabawy może także reagować na nasze polecenia, na przykład zatrzymywać się, skakać lub wykonywać inną angażującą uwagę i ruch czynność.

Z kolei u dzieci mających problem z pisaniem literek i cyferek zaleca się rozwój manualny rączek poprzez wykonywanie czynności opierających się na formowaniu i ugniataniu. Idealne będzie więc lepienie z plasteliny, masy solnej, a nawet gliny. Z kolei precyzję można łatwo wyrobić przez różnego rodzaju wycinanki, tworzenie rzeczy z klocków, patyków, liści, koralików itp. Nie ograniczajmy wyobraźni dziecka i pozwólmy mu wybrać z jakiego tworzywa ma zbudować swoje dzieło. U starszych dzieci bardzo dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawy z piłką – łapanie, odbijanie i rzucanie z rodzicami lub wspólne celowanie do kosza.

Czego unikać?

Nie da się ukryć, że występowaniu nieprawidłowości w koordynacji ruchowej sprzyjają pewne określone, coraz częstsze dziś zjawiska. Unikanie aktywności fizycznej oraz przestawienie się na korzystanie z urządzeń mobilnych to jedne z głównych przyczyn, na jakie wskazują specjaliści. Dlatego aby poprawić koordynacje ruchową u malucha, niezbędne jest także zwiększenie codziennej dawki czasu spędzanego na placu zabaw oraz ograniczenie korzystania z komputera czy tabletu.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl