Blog


Niedosłuch u dziecka – jakie są objawy?

19-06-2017


Twierdzi się, że objawy zaburzeń związanych ze słuchem pojawiają się już u co szóstego malucha. W przypadku wad wrodzonych pierwsze oznaki niedosłuchu możemy zaobserwować w okresie niemowlęctwa. Pamiętajmy, aby bacznie obserwować noworodka i jego reakcje na bodźce dochodzące z otoczenia.

 

Co powinno szczególnie zwrócić naszą uwagę?


Szacuje się, że średnio dwoje na tysiąc niemowląt rodzi się z wrodzoną wadą słuchu diagnozowaną jako schorzenie głębokie. Do występowania nieprawidłowości w odbiorze dźwięków przyczyniają się także względy genetyczne. W celu jak najwcześniejszego wykrycia niedosłuchu przeprowadza się specjalne badania przesiewowe. Na problemy ze słuchem u kilkumiesięcznych maluchów może wskazywać niechęć do artykułowania jakichkolwiek dźwięków, a także brak reakcji na głośne dźwięki z otoczenia. Rozwój słuchu jest najbardziej intensywny właśnie w pierwszym roku życia. Jeżeli wada wrodzona zostanie wykryta w tym okresie, to istnieje większa szansa na poprawienie zdrowia malucha w przyszłych latach jego życia.

Na niedosłuch wskazywać może także nadmierna małomówność oraz nieposłuszeństwo ze strony dziecka, za którym stoją zwykłe problemy ze zrozumieniem tego, co mówią rodzice lub opiekunowie w przedszkolu. Natomiast u starszych dzieci problemy ze słuchem często mają swą przyczynę w przebytych infekcjach. Należy pamiętać o tym, że ucho jest połączone z górnymi drogami oddechowymi, a zakażenie właśnie tych miejsc zawsze niesie ze sobą ryzyko dostania się zarazków do narządów słuchu. Takie infekcje muszą być więc dobrze wyleczone, żebyśmy mieli pewność, że nie dojdzie do pogorszenia się słuchu w przyszłości. Niedosłuch może być następstwem przebytych chorób takich jak świnka, grypa czy różyczka. Czujność należy zachować także przy problemach z dużymi migdałkami.


Dlaczego niedosłuch jest taki groźny?


Odpowiednie wczesne wykrycie problemów ze słuchem u dzieci pozwala lepiej przystosować mu się do otoczenia. Cierpiąc na niedosłuch maluch może nie być akceptowany przez inne dzieci, mieć kłopot z porozumieniem się z innymi oraz jest narażony na opóźnienia w rozwoju i nauce. Powszechna metoda leczenia niedosłuchu to zabieg wszczepienia implantu ślimakowego lub aparatu słuchowego.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl