Blog


Jak radzić sobie z agresją u dziecka w wieku przedszkolnym?

07-07-2017
Choć agresja jest zawsze niewłaściwa, to jednak w przypadku dzieci bardzo często okazuje się zwykłym sposobem na wyładowaniem negatywnych emocji. Zachowanie mające na celu wyrządzenie szkody innej osobie to także dziecięca reakcja wynikająca z chęci obronienia swej własności (np. zabawki). Nerwowość pojawia się także u małych dzieci, gdy znalazły się one w niekomfortowym dla siebie miejscu, na przykład w hałaśliwym, zatłoczonym pomieszczeniu. Agresywne zachowanie często powoduje, że inne dzieci nie chcą bawić się z małym rozbójnikiem. Bez względu na to, jakie są podłoża agresywnego zachowania u dziecka, rodzic powinien zawsze odpowiednio reagować i pokazać inne sposoby na bezpieczne pozbycie się gniewu lub frustracji.

Skąd bierze się agresja i jak jej zapobiegać?

Agresja może mieć wiele powodów, na przykład być wyrazem mocnego niezadowolenia lub złości. To najprostszy z możliwych sposobów na rozładowanie napięcia u dzieci, tym bardziej jeśli nie są one świadome tego, że takie postępowanie jest nie do zaakceptowania. W takich przypadkach możemy pomóc maluchowi w radzeniu sobie z emocjami poprzez wyładowanie ich na rzeczach. Najlepiej użyć takich, które mamy zamiar wyrzucić, i które niszczy się z przyjemnością, jak na przykład stare kartony lub gazety.

Dzieci w wieku kilku lat mogą wyładować swoją złość na specjalnych piłeczkach do ściskania. W uspokojeniu, zwiększeniu poziomu endorfin, czyli w zwykłym odstresowaniu się, niezbędna jest też codzienna dawka ruchu. Dobrym pomysłem są też wszelkie prace twórcze i kreatywne, będące dla dziećmi jednymi z najlepszych sposobów do spontanicznego wyrażania swych emocji.

Bywa jednak, że pojawienie się agresji jest spowodowane nabyciem pewnych przyzwyczajeń z obserwacji otoczenia. Z tego względu gry i filmy pełne przemocy nie powinny być oglądane przez dzieci ze względu na podatność, przez którą maluchy odwzorowują zaobserwowane na ekranie zachowania. Również rodzice powinni powstrzymywać się od przejawiania swych frustracji i złości poprzez wulgarne słowa lub kłótnie.

Do agresywnego dziecka nie wolno podchodzić z agresją, lecz ze zrozumieniem. Jedynie poprzez dokładne wytłumaczenie braku akceptacji dla agresywnego zachowania jesteśmy w stanie prawdziwie wpłynąć na zmianę postawy malucha.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl