Blog


Dziecko nie chce jeść owoców. Co zrobić?

14-07-2017
Spożywanie owoców jest ważnym elementem zdrowej diety na każdym etapie życia, a szczególnie w okresie dzieciństwa. W końcu owoce są pokarmem ogólnodostępnym i mało przetworzonym, ponadto znajdują się w nich składniki wręcz idealne dla zachowania zdrowia, w tym niezbędne witaminy i minerały. Co jednak, jeżeli maluch wyraźnie nie chce korzystać z dobrodziejstwa owoców i odmawia ich spożywania?

Mniej i bardziej drastyczne metody

Z każdym małym niejadkiem warto jest szukać nowych smaków, wychodzących poza schematyczne menu tygodnia, aby sprawdzić, czy dziecko nie lubi jeść danego typu pokarmu, czy po prostu nie odpowiadają mu jego określone rodzaje. Jest to jednak metoda, która rzadko odnosi sukces. Lepiej zastosować pewniejsze sposoby, jak na przykład wykluczenie z diety słodyczy, chipsów i fast-foodów, a także niepozwalanie dziecku na podjadanie między posiłkami. Organizm malucha będzie sam domagał się odpowiedniej ilości cukru, której z łatwością dostarczą mu dojrzałe owoce.

Następnie należy wprowadzić absorbującą aktywność fizyczną, taką jak basen, jazda na rowerze czy gra w piłkę. Po takim wysiłku maluch będzie bardziej skory do sięgnięcia po banana lub jabłko, byle tylko zaspokoić głód.

Prosta zasada mówi również o tym, że jeśli chcemy, aby nasze dzieci jadły zdrowo, to sami musimy dać im dobry przykład. Dlatego rodzice w swoim jadłospisie powinni postawić na maksymalną ilość owoców, do tego umieścić misę z apetycznymi owocami na stole i już tylko pozostaje im czekać, aż pociecha sama upomni się o spróbowanie. Można również eksperymentować z formą podawania owoców, tworząc fantazyjne kompozycje, układające się w krajobrazy lub bohaterów z bajki.

W niektórych przypadkach dobrą metodą okazuje się również zmiana konsystencji – w końcu mieszanka zblendowanych owoców, podana formie koktajlu jest równie zdrowa, a przy tym bardziej atrakcyjna i smaczniejsza od kawałków ułożonych na talerzyku. Pamiętajmy, że porcje dla dzieci są mniejsze od tych dla dorosłych, dlatego nie możemy zmuszać malucha do jedzenia owoców za wszelką cenę. Może to poskutkować jedynie zwiększeniem niechęci.

Przydatne w znalezieniu inspiracji do wprowadzenia większej ilości owoców w diecie malucha są książki kulinarne na temat zdrowego żywienia dzieci.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl