Blog


Jak nauczyć dziecko sprzątać?

21-07-2017
Dla wielu rodziców wizja sprzątającego dziecka jest nieco abstrakcyjna. Najlepszy moment na wprowadzenie przyzwyczajenia związanego z utrzymywaniem porządku to okres przed pójściem do przedszkola. Oczywiście powierzanie obowiązków domowych trzeba dopasować do wieku malucha oraz jego dotychczasowych umiejętności.

Wspólne ćwiczenie

Sprzątanie już w okresie dzieciństwa przynosi pozytywne efekty w postaci wyrobienia nawyku porządkowania przestrzeni wokół siebie. Naukę codziennego sprzątania możemy rozpocząć już dwulatkiem lub trzylatkiem, na przykład prosząc malucha, aby odkładał zabawki na miejsce. Nasza pociecha na pewno nie będzie marudziła, gdy potraktujemy wspólne sprzątanie jako rodzaj wyzwania, ścigając się o to, kto szybciej wrzuci klocki do pudełka. Gdy dodamy do tego zachętę w postaci małej nagrody za ładne umycie lustra lub wytarcie mebli, nasza pociecha na pewno chętniej będzie garnęła się do robienia porządków.

Stopniowo należy coraz bardziej angażować malucha w obowiązki domowe. Ważnym jest, aby uświadomić dziecko, że musi ono dbać o porządek wokół siebie również poprzez eliminowanie bałaganu, jakie same wytworzyło. Przedszkolak powinien myć po sobie kubeczek i dbać o porządek książek i zeszytów. Z wiekiem dzieci pragną być coraz bardziej samodzielne, dlatego warto pokazać im, że dzięki umiejętności sprzątania będą mogły równie dobrze poradzić sobie bez mamy lub taty u boku. Zawsze chwalmy malucha, gdy widzimy jak wiele wysiłku kosztowało go doprowadzenie do czystości jego pokoiku. Podkreślajmy też korzyści, jakie płyną z porządku panującego w szafkach, czystego łóżeczka i poskładanych ubrań.

Przykład płynie z góry

Jeżeli chcemy nauczyć malucha dbania o czystość otoczenia, to musimy sami dać mu wzór do naśladowania. Rodzice utrzymujący czystość w mieszkaniu, którzy nie unikają wykonywania obowiązków domowych, są najlepszymi z możliwych przykładów. Przy wspólnych porządkach z dzieckiem starajmy się nie okazywać zniecierpliwienia, a gdy zrobi coś źle, spokojnie jeszcze raz pokażmy mu jak dana czynność powinna być wykonana. Zawsze też jasno mówmy, że sprzątanie to obowiązek dziecka, który musi wykonywać tak samo jak inni domownicy.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl