Blog


Bliźniaki w przedszkolu – razem czy osobno?

17-08-2017
Rodzice bliźniaków często zastanawiają się, czy decyzja o posłaniu maluchów do dwóch różnych grup w przedszkolu jest na pewno odpowiednia. Rozdzielenie bliźniąt posiada tak naprawdę więcej zalet niż wad, a czasami jest wręcz niezbędne, aby dzieci uczęszczały do dwóch różnych klas. Przede wszystkim dotyczy to zdobycia większej niezależności, samodzielności oraz unikania ciągłych porównań pomiędzy wyglądającym identycznie rodzeństwem.

Co przemawia za rozdzieleniem bliźniąt?

Chodzenie do dwóch różnych klas umożliwia bliźniakom łatwiejsze odnalezienie własnej tożsamości. Nie będąc stale kontrolowanymi przez rodzeństwo, takie dzieci mogą z powodzeniem nawiązywać nowe znajomości i mieć odrobinę prywatności dla siebie. Pozbawienie ciągłego kontaktu z bratem lub siostrą to także test samodzielności i szansa na jej wykształcenie. W końcu maluch będzie miał świadomość tego, że musi zaufać samemu sobie, aby na przykład dobrze przygotować się do lekcji lub rozwiązać konflikt z rówieśnikiem.

Uczęszczanie bliźniaków do jednej klasy praktycznie zawsze oznacza rywalizację – zarówno w zakresie zdobywanych ocen, jak i zawieranych przyjaźni. Separacja to ograniczenie oddziaływania jednego dziecka na drugie. Pomaga to także w odnalezieniu własnego miejsca w małej społeczności, jaką jest grono otaczających malucha rówieśników. Kolejna korzyść to fakt, że dzieci mogą poszerzyć grono swoich znajomych poprzez posiadanie innych przyjaciół. Bliźniaki warto rozdzielić również wtedy, gdy są do siebie bardzo podobne. W takiej sytuacji nauczyciele często oceniają jedno dziecko przez pryzmat drugiego. Jest to podejście będące zawsze krzywdzącym dla jednego z maluchów.

Gdy rozdzielenie nie jest możliwe

Choć za rozdzieleniem maluchów przemawia wiele czynników, to nie zawsze powinno do niego dojść. Rodzice muszą wziąć pod uwagę organizację zajmowania się dziećmi, a osobne przedszkola oznaczają różne godziny powrotów i odmienne zadania domowe. Czasami też, bliźniaki są ze sobą zżyte na tyle, że ich separacja może powodować prawdziwe problemy emocjonalne.

Bez względu na to, jakie są motywy umieszczenia bliźniaków w jednej klasie, zawsze warto jest starać się zapewnić im rozwój zgodny z ich własnymi, indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl