Blog


Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację?

29-08-2017

Warto umieć odróżniać zwyczajne momenty zamyślenia lub roztargnienie malucha od poważniejszych zaburzeń koncentracji. Gdy dziecko rozprasza się w moment, każde zadanie wykonuje byle jak, nie potrafi skupiać uwagi, często się zniechęca, a także nie odrabia pracy domowej, to znak, że ma problemy z koncentracją. Na szczęście jest to umiejętność, którą możemy ćwiczyć z dzieckiem jak każdą inną.

 

Co sprawia, że dzieci się dekoncentrują?


Zacznijmy od usunięcia czynników zaburzających zdolność koncentrowania się. Niestety często tkwią one w diecie. Biały cukier i słodziki, nagminnie dodawane do produktów dziecięcych w celu polepszenia smaku, a także dwutlenek siarki i benzoesan sodu w gazowanych napojach czy sztuczne konserwanty i barwniki – te wszystkie produkty powodują problemy z koncentracją u dzieci. Należy je więc mocno ograniczyć. Korzystne właściwości dla układu nerwowego posiadają natomiast kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz Omega-6, których szukać należy w orzechach, ziarnach czy rybach. Przyjrzyjmy się otoczeniu dziecka – czy w jego pokoju nie ma zbyt dużej ilości rozpraszaczy? Zamiast kupować dziecku elektroniczne zabawki, spróbujmy dać mu coś wymagającego kreatywności i wysiłku – klocki, grę planszową, przybory plastyczne.


Jak ćwiczyć koncentrację u dziecka?


Nie wywierajmy na kilkulatku zbytniej presji, nie oczekujmy, że we wszystkim będzie najlepszy i że zawsze będzie pracował wytrwale. Taka postawa może spowodować pojawienie się niepotrzebnego stresu, który przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Wprowadźmy porządek i spokój do codziennego dnia. Na początek warto ograniczyć czas, jaki dziecko poświęca na komputer czy telewizję. Potem należy wprowadzić harmonogram tego, co powinno zostać wykonane codziennie. Mogą to być z początku proste czynności, jak słanie łóżka zaraz po przebudzeniu, odrabianie pracy domowej po powrocie ze szkoły, sumiennie ćwiczenie pisania lub czytania itp. Należy konsekwentnie przestrzegać planu, a po kilku tygodniach zobaczymy różnicę w zachowaniu i wynikach dziecka. Pokazujmy maluchowi, że wytrwałość daje efekt, na przykład – kilka tygodni codziennej lektury na głos sprawiło, że teraz czyta płynnie i bez zająknienia.


Nie gloryfikujmy również sukcesu i nie umniejszajmy porażce – w końcu tylko poprzez próbowanie jesteśmy w stanie się czegoś nauczyć. Doceniajmy malucha przede wszystkim za jego wysiłki, a zobaczymy, że jego zdolność do koncentracji będzie rosła z każdym dniem.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl