Blog


Dlaczego tak ważne jest, aby dziecko miało ustalony rytm dnia?

19-09-2017

Wiele rzeczy wokół nas posiada swój rytm – nasze dni, tygodnie, miesiące płyną z ustalonym porządkiem, zgodnie z nadchodzącymi porami roku, obchodami świąt i innymi wydarzeniami. Tak uporządkowana rzeczywistość daje nam pewne poczucie bezpieczeństwa. Na podobnej zasadzie działa wprowadzenie stałego rytmu dnia u dziecka. Regularne powtarzanie określonych czynności sprawia, że maluszek lepiej odnajduje się w otaczającym go świecie. Wielu rodziców twierdzi, że dzięki harmonogramowi dnia dziecko staje się mniej rozkapryszone, za to bardziej skoncentrowane.

 

Rytm dnia kształtowany od pierwszych dni życia


Rodzice muszą dopomóc dziecku w kształtowaniu rytmu dnia już wtedy, gdy jest ono niemowlęciem. Mama lub tata wyznaczają określone pory na karmienie, drzemkę czy kąpiel. Dzięki temu kilkulatkowi łatwiej jest później skupić się na codziennych aktywnościach. Jeżeli zna on podział dnia zgodnie z porami posiłku, pracy lub nauki i odpoczynku, to jego życie staje się bardziej ustabilizowane. Tak buduje się jego poczucie bezpieczeństwa. Zgodnie z rytmem dnia dziecko uczestniczy w rodzinnym życiu, spędza czas wspólnie z rodziną, a do tego łatwiej jest mu później przyzwyczaić się do szkolnego harmonogramu, regularnej nauki i odrabiania prac domowych na czas.

Uporządkowana codzienność zmniejsza również szanse na to, że maluch będzie kaprysił lub sprzeciwiał się rodzicom. U niektórych dzieci, na przykład cierpiących na ADHD lub zespół Aspergera, stały rytm dnia odgrywa rolę kluczową, ponieważ zmniejsza stres i emocje, jakie mogłyby się pojawić w przypadku nieustabilizowanego, chaotycznego rytmu życia.


Plusy dla rodzica


Ustalony rytm dnia dziecka to również spora korzyść dla rodziców. Pozwala skrócić wykonywanie codziennych czynności i sprawia, że maluch chętniej wykonuje swoje obowiązki. Codzienny powtarzalny harmonogram to lepsza organizacja czasu, czyli również sprawniejsze planowanie wizyt u lekarza, spotkań z rodziną lub czasu przeznaczonego na wypoczynek.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl