Blog


Co to jest integracja sensoryczna?

26-09-2017
Codziennie przyswajamy ogromną ilość informacji odbieranych za pomocą zmysłów. Całość tego procesu jest kontrolowana przez układ nerwowy, który działa niczym skomplikowana sieć komputerowa złożona z wielu serwerów. Gdy jeden z nich przestanie działać, czyli gdy odbiór niektórych bodźców zostanie zakłócony, postrzeganie świata przestaje być spójne. Dlatego u dzieci, które cierpią na takie właśnie zaburzenia, niezbędnym jest rozpoczęcie integracji sensorycznej, czyli terapii polegającej na przywracaniu poprawnego działania układu nerwowego. Należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o sprawne działanie narządów zmysłów, ale o rejestrowanie i analizę doznań.

Kiedy trzeba pomóc?

Zaburzenia w odbieraniu i interpretowaniu bodźców przejawiają się na różne sposoby. Wpływają na rozwój, uczenie się, zachowanie, kontakty z innymi, odczuwanie emocji. Maluch może nadmiernie poszukiwać bodźców z zewnątrz (poprzez nadpobudliwe zachowanie) lub przeciwnie – unikać ich (np. wykazując niechęć na dotyk). Do niepokojących objawów należy również obniżony poziom koncentracji i brak dobrej koordynacji ruchowej – gdy dziecko często upada, ma problem z pracami manualnymi albo rozwój jego mowy wydaje się być opóźniony. Naszą czujność powinno również wzbudzić impulsywne, niezwykle emocjonalne zachowanie dziecka lub skrajna lękliwość czy nieśmiałość.

Jak przebiega terapia?

Celem integracji sensorycznej jest przywrócenie poprawności w odbieraniu bodźców poprzez rozmaite czynności, będące w zasadzie zabawą. Najważniejszym jest, by każda aktywność była swego rodzaju wyzwaniem dla malucha, ale jednocześnie byśmy mieli pewność, że jest on w stanie ją wykonać. Dzięki temu stale dziecko zwiększa swoje umiejętności oraz z zapałem rozwija się dalej. Dla każdego malucha terapia jest dostosowywana w sposób indywidualny. Efektywność terapii jest regularnie sprawdzana za pomocą testów, badań kontrolnych i rozmów z terapeutą.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl