Blog


Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

02-10-2017

Oszczędzania można nauczyć każde dziecko, które otrzymuje kieszonkowe. Jest to często jedyny kontakt z pieniędzmi, jaki nasza pociecha ma przez kilka lat. Jedną z zalet kieszonkowego jest to, że uczy ono praktycznego zarządzania własnymi finansami. Jak pokazać żywiołowemu dziesięciolatkowi na czym polega sztuka zbierania funduszy?

 

Nauka doceniania pieniędzy


Nic lepiej nie uświadamia na temat wartości pieniędzy niż wysiłek i czas, jakie musimy poświęcić na ich zarobienie. Nasze dziecko może otrzymywać kieszonkowe za wykonywanie obowiązków domowych lub innych dodatkowych czynności. W ten sposób przekona się, że na wiele rzeczy trzeba sobie zapracować i będzie planowało swoje wydatki w bardziej przemyślany sposób.


Pomysł na oszczędzanie… do słoika?


Inspirując się pomysłem T. Harva Ekera, autora książek o oszczędzaniu, można zaproponować dzieciom oszczędzanie za pomocą systemu słoików – na początek wystarczą dwa. Pierwszy niech będzie przeznaczony na wydatki, a drugi na oszczędności. Z puli na wydatki dziecko może czerpać w dowolnej chwili. Pieniądze, które trzyma jako oszczędności, może wykorzystać tylko jeden raz w miesiącu. W momencie otrzymania kieszonkowego maluch musi zadecydować, jaką część pieniędzy umieści w każdym ze słoików. Sekretem działania tej metody jest to, że za każdą zaoszczędzoną złotówkę otrzymuje od nas kilkugroszowy zysk, który stanowi coś na kształt odsetek od lokaty. To od dziecka zależy czy wyda pieniądze na bieżące zachcianki, czy też zdecyduje się zaoszczędzić i zyskać. W ten sposób pokazujemy mu, że oszczędzanie rzeczywiście się opłaca.


Pomóż w dążeniu do celu i edukuj


Gdy nastolatek odkłada na wymarzony cel, jak na przykład zakup nowego roweru lub gitary, to zachęć go w oszczędzaniu obiecując dołożenie części kwoty. W ten sposób zmotywujesz go do oszczędzania. Pamiętajmy też, że edukacja finansowa w Polsce jest dość zaniedbywana, dlatego warto kupować dzieciom książki i gry o ekonomii lub oszczędzaniu – przynoszą wiedzę i kształtują dobre nawyki w realnym życiu.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl