Blog


Czym jest czytanie globalne?

06-10-2017
Czytanie globalne, zwane również wczesnym, to jedna z metod nauki czytania dla najmłodszych. Czytanie wczesne odbywa się na zasadzie zabawy, ponieważ u dzieci w wieku przedszkolnym to właśnie ten sposób daje najlepsze rezultaty. Do zabawy zaangażować można nawet dwulatka. Czytanie globalne zwiększa zakres umiejętności malucha, pozwala mu na lepsze poznanie świata, a do tego ćwiczy jego inteligencję. Maluch świetnie się przy tym bawi. Dzieci, z którymi rodzice bawili się we wczesne czytanie, o wiele szybciej poznają literki, posiadają dużą wiedzę ogólną i szybciej uczą się tradycyjnego czytania

Nauka czytania bez znajomości literek

Jeżeli nauka czytania kojarzy nam się jako żmudna i trudna, to wczesne czytanie całkowicie łamie ten stereotyp. Ta metoda polega na przyswajaniu całych wyrazów, a raczej ich wizualnych odpowiedników. Maluch nie poznaje pojedynczych literek, lecz pokazuje się mu plansze z pojedynczymi słowami. Na początku widzi całą jednostkę w postaci słowa, nie dostrzegając na razie, że składa się ono z mniejszych cząstek, czyli liter. Małe dziecko zadziwiająco szybko zapamiętuje całe wyrazy jako swego rodzaju obrazki lub piktogramy. Można to porównać do sytuacji, w której dorośli zapamiętują w ten sposób na przykład znaki drogowe.

Wracając do czytania globalnego: Maluch dopiero po pewnym czasie dostrzega, że każde słowo to mniejsze elementy – sylaby i wreszcie litery. Zaczyna o nie dopytywać i wtedy całkowicie naturalnie przestawia się na taką metodę nauki czytania, jaką stosuje się w szkole. Tak zdobyta wiedza pozwala dziecku robić znaczne i szybkie postępy, a wręcz zwalnia go z przymusu poznawania niektórych liter – nasza pociecha już od dawna doskonale je rozpoznaje.

Jak ćwiczyć globalne czytanie?

Do rozpoczęcia nauki potrzebne nam są plansze z wyraźnie napisanymi słowami (najlepsze są czarne napisy na białym tle) oraz ładnymi obrazkami. Mogą to być zwykłe książeczki do czytania. Wystarczy pokazywać je maluchowi i dokładnie wymawiać każde słowo. Nie ma określonych reguł co do częstotliwości zabawy, jednak należy dobrać odpowiednią porę. Maluch powinien być skupiony i spokojny, zaś rodzic nie powinien poganiać dziecka ani okazywać rozdrażnienia.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl