Blog


Co to jest bajkoterapia?

22-10-2017
Bajkoterapia to pomoc w dorastaniu, z której mogą skorzystać wszystkie dzieci. Dzieciństwo to nie tylko okres sielanki i radości. Każde dziecko przeżywa swoje smutki, stresuje się zmianami, wpada w złość, bywa zazdrosne lub nie może dojść do porozumienia z otoczeniem. Maluchy często nie potrafią wyrazić słowami tego, co czują. Warto pokazywać im, w jaki sposób mogą radzić sobie z kłębiącymi się w nimi emocjami. Do tego celu służy bajkoterapia, czyli czytanie bajek, których bohaterzy borykają się z problemami lub trudnymi stanami emocjonalnymi, jakie są charakterystyczne dla wieku dziecięcego.

Prosta i skuteczna metoda

Nawet będąc dorosłymi utożsamiamy się z naszymi ulubionymi bohaterami książek, filmów oraz seriali. Cały ten proces zaczął się tak naprawdę w okresie dzieciństwa, kiedy identyfikowaliśmy się z postaciami z bajek. Właśnie ten aspekt naszej natury jest wykorzystywany w bajkoterapii. Dziecko, które ma problemy natury emocjonalnej, konfrontuje się z nimi poprzez czytanie bajek.

Częstym motywem takich opowieści są negatywne uczucia, różnego rodzaju lęki albo trudne wybory, przed jakimi staje główny bohater. Maluch nie tylko słucha, ale przede wszystkim zyskuje wzór do naśladowania. Bajkoterapia pomaga znaleźć rozwiązanie na dziecięce problemy oraz uczy dziecko bycia dobrym – odpowiedniego traktowania innych ludzi i zwierząt. W opowieści pojawiają się elementy fantastyczne, które oddziałują na wyobraźnię przedszkolaka, a szczęśliwe zakończenie dodaje dziecku wiary w powodzenie własnych działań w realnym życiu. Bajkoterapia przynosi odprężenie i wyciszenie, sprawia, że dziecięce lęki znikają oraz jest doskonałym sposobem na spędzenie wspólnego czasu dla rodzica i malucha.

Jak zacząć bajkoterapię?

W księgarniach dziecięcych znajdziemy wiele książek, które z powodzeniem można stosować w bajkoterapii. Warto wprowadzić takie lektury w przełomowych momentach życia dziecka, które mogą wprowadzić je w nerwowy stan, jak np. pójście do przedszkola czy pojawienie się rodzeństwa.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl