Blog


Jak pomóc dziecku radzić sobie z trudnymi emocjami?

14-11-2017

Wychowanie dziecka to przekazywanie wiedzy. Najważniejsza nie jest jednak teoria z podręczników, lecz praktyka, czyli przydatne umiejętności życiowe, do jakich należy chociażby zdolność radzenia sobie z własnymi emocjami. Także wtedy, gdy nie są one najłatwiejsze, czyli gdy męczy nas złość, zazdrość, gniew oraz napady agresji. Jak sprawić, aby dziecko – dla którego wszystko jest czarne albo białe – zaczęło panować nad swoimi emocjami?


Wszystko zaczyna się od reakcji rodzica

Wiele zachowań dzieci jest automatycznych. Takie zachowania nie są jednak instynktowne, a pojawiają się na skutek pewnych utrwalonych wzorców. Jeżeli w domu maluch wymusza na rodzicach swoje zachcianki krzycząc lub płacząc, to nie możemy oczekiwać od niego innej reakcji podczas zakupów w sklepie lub wizyty u rodziny. Za każdym razem, gdy nasz potomek wpadnie we wściekłość, my musimy zachować zupełnie odmienną postawę. Spokój, opanowanie, stonowany głos i stanowczość – taka powinna być reakcja rodzica do czasu, aż dziecko się uspokoi. Nie wolno karać dziecka za jego emocje, naśmiewać się z jego złości, ani straszyć pozostawieniem samemu. Przykład idzie również z góry, dlatego rodzice powinni w miarę możliwości sami zachować równowagę w chwilach złości, tak by nie dawać się ponieść złym emocjom - szczególnie wówczas, gdy dzieci są w pobliżu.


Poznanie emocji oraz panowanie nad nimi


Pierwszym krokiem do opanowania złych emocji jest ich identyfikacja i akceptacja. Maluch powinien wiedzieć, że negatywne odczucia nie są złe same w sobie – mogą nieść krzywdę tylko wtedy, jeśli nie staramy się ich kontrolować. Gdy dziecko wpadnie w szał, poprośmy je by nazwało swoje odczucia – nie będzie to łatwe, ale to jedna z ważnych życiowych lekcji. Najlepsze techniki do nauki panowania nad emocjami to przyjrzenie się im z boku oraz zdystansowanie się do nich.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl