Blog


Obowiązki domowe przedszkolaka

07-12-2017
Warto wprowadzać dziecko w świat domowych obowiązków w sposób systematyczny. Kilkulatek, który opanuje umiejętności związane z samodzielnym jedzeniem, myciem się i ubieraniem, powinien również wykonywać proste czynności domowe. W ten sposób przekona się, czym jest odpowiedzialność i troska o swoje otoczenie.

Jak angażować dziecko do pomocy w domu?

Małe dziecko, które pomaga w domu, uczy się systematycznej pracy i widzi, jak ważny jest sprawiedliwy podział obowiązków domowych. Początkowo trudniejsze czynności powinny być nadzorowane przez rodzica. Musi on wykazać się cierpliwością, żeby zachęcić malucha do wykonywania prac domowych. Pochwały ze strony dorosłego budują w dziecku pozytywny wizerunek samego siebie i sprawiają, że rośnie poziom jego samoakceptacji. Rodzic powinien więc doceniać swoje dziecko – nawet nie ze względu na rezultat, ale wysiłek i zaangażowanie, jakie wkłada w poukładanie zabawek czy zamiecenie podłogi.

W czym pomoże nam przedszkolak?

Maluch uczęszczający do przedszkola może okazać się naprawdę przydatnym pomocnikiem – zwłaszcza wówczas, gdy zaangażujemy go do ciekawej pracy. Jedną z ulubionych dziecięcych czynności jest pomoc w gotowaniu. Dziecko czuje się wtedy ważne, a do tego często zaskakuje nas pomysłowością. Powierzmy mu takie kuchenne obowiązki jak mieszanie, zagniatanie lub wałkowanie ciasta czy rwanie sałaty. Do jego obowiązków może należeć wycieranie i układanie nietłukących się naczyń lub przenoszenie zakupów z reklamówek do szafek. Maluchy lubią również dbać o swojego pupila – nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie najmłodszy członek rodziny był odpowiedzialny za karmienie psa lub kota. Przedszkolak świetnie poradzi sobie z podlewaniem kwiatów. Sprzątanie po samym sobie, układanie zabawek czy słanie łóżka również leży w zakresie jego możliwości. Dziecko powinno też pomagać nam w segregacji prania, dzieląc je kolorami.

Nieco bardziej angażujące jest ścieranie kurzu – najlepiej usunąć wtedy z mebli przeszkadzające przedmioty, zwłaszcza te kruche. Maluch może także zamiatać podłogę posługując się zmiotką i szufelką.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl