Blog


Rozwój społeczny przedszkolaka – jak go wspierać?

11-12-2017
Człowiek od dnia swych narodzin żyje w społeczeństwie. Na początku jest zależny od rodziców i dorosłych, potem nawiązuje relacje ze swoimi rówieśnikami, aż w końcu staje się dorosłym członkiem społeczeństwa. Rozwój społeczny jest niezwykle ważny z wielu powodów; również dlatego, że umiejętność odnajdywania się w nowym otoczeniu, a tym samym wśród nowo poznanych osób, podnosi poziom satysfakcji, jaką czerpiemy z życia. Poza tym zwracajmy uwagę na rozwój społeczny naszego malucha, gdyż dzięki temu rośnie również jego samoakceptacja oraz pewność siebie.

Kontakty z innymi to podstawa

Dziecko buduje pierwsze relacje z dorosłymi, czyli swoją rodziną. Zauważmy, że dzieci są z natury bardzo towarzyskie. Po pierwszych uśmiechach i etapie gaworzenia przychodzi czas na dziecięce wygłupy, którymi chcą zabawiać dorosłych. Maluch zachęca rodziców i dziadków do zabawy, chce dzielić się z nimi swoimi rzeczami i wzbudzać ich zainteresowanie. Od wczesnych lat zabierajmy nasze dziecko w miejsca, gdzie będzie miało kontakt z różnymi ludźmi. Wycieczki, wyjścia do znajomych i w miejsca publiczne sprawiają, że maluch staje się bardziej otwarty na świat. Każdy człowiek jest inny, a im wcześniej poznaje się różne osoby – ich odmienny charakter, zachowanie czy styl bycia – tym lepszy rozwój umiejętności społecznych.

Praktyczne porady dotyczące rozwoju społecznego dziecka

Dobry przykład idzie z góry, dlatego sami bądźmy życzliwi dla innych. Stwarzajmy również takie sytuacje, w których maluch będzie mógł poznać rówieśników. Możemy zapraszać inne dzieci do domu lub spotykać się ze znajomymi z dziećmi w podobnym wieku. Żeby maluch tworzył zdrowe relacje, musimy nauczyć go dwóch ważnych umiejętności – sztuki dzielenia się i sztuki rozwiązywania konfliktów. Pokażmy mu, jakie korzyści płyną z wymieniania się zabawkami, lecz jednocześnie uczmy tego, by dziecko nie postępowało wbrew własnej woli oraz szanowało cudzą własność. Sztukę odnajdywania kompromisów ćwiczmy z dzieckiem nawet podczas zabaw w piaskownicy. Dorosły może wystąpić w roli mediatora, który podczas kłótni wskaże ugodowe rozwiązanie. W ten sposób istnieje większa szansa na to, że nasze dziecko wyrośnie na dorosłego, który znajdzie sposób na porozumienie w każdej sytuacji.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl