Blog


Zalety zajęć rytmicznych w przedszkolu

11-12-2017
Rytmika – najpowszechniejsze zajęcia dodatkowe w przedszkolu, które wpływają na rozwój dziecka w sposób całościowy. Dzięki nim nasz maluch zdobywa nowe umiejętności w strefie ruchowej, umysłowej, emocjonalnej oraz społecznej. Jednak nie traktujmy rytmiki jako sposobu na to, żeby nasze dziecko wyrosło na wirtuoza lub sławnego wokalistę – na tym etapie rozwoju jest zdecydowanie za wcześnie na stawianie takich oczekiwań.

Rytmika pobudza kreatywność

Maluch, który jest najmłodszych lat stymulowany w dziedzinie myślenia twórczego, w przyszłości będzie niezwykle kreatywny. To cecha, dzięki której osiągnie sukces w każdej dziedzinie życia. Zajęcia muzyczne pozwalają odkryć inne uzdolnienia dziecka, niekoniecznie związane z muzyką. Istnieje nawet zjawisko nazywane muzycznym kształtowaniem mózgu. Zgodnie z jego założeniami pod wpływem muzyki rozwija się kora mózgowa, czyli najbardziej plastyczna część naszego mózgu.

Jakie są zalety rytmiki?

Zajęcia umuzykalniające wpływają na wiele aspektów dziecięcego rozwoju – od tych ogólnych po bardziej sprecyzowane. Do tych pierwszych należy polepszenie pamięci i koncentracji, dzięki czemu zdobywanie nowych umiejętności przychodzi maluchowi łatwiej. Rytmika polepsza rozwój emocjonalny dziecka, ponieważ poprzez ruch może ono dać ujście emocjom, również tym negatywnym. Maluch staje się bardziej skupiony i spokojniejszy. Wśród rówieśników trenuje swoje kompetencje społeczne, uczy się współpracy i zasad dobrego życia z innymi. Dostrzega, że nie jest sam, lecz tworzy część grupy – to świetna lekcja dla dzieci, które mają problem z empatią.

Jeśli chodzi o umiejętności z konkretnych dziedzin, to rytmika sprzyja rozwojowi kompetencji językowych oraz matematycznych. Uczy dziecko myślenia abstrakcyjnego i logicznego, dzięki czemu wpływa na zrównoważony rozwój prawej i lewej półkuli mózgowej. Rytmika to także świetny sposób na to, by nasz maluch zażył codziennej dawki ruchu, która jest tak bardzo zalecana dla ludzi w każdym wieku.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl