Blog


Plan dnia w przedszkolu – na co zwrócić uwagę?

26-01-2018

Uporządkowany plan dnia ma duże znaczenie dla dzieci. Powtarzalność kreuje poczucie bezpieczeństwa, wyznacza rytm dobowy i uczy malucha systematyczności. Dlatego dokładnie sprawdźmy, jak wygląda plan dnia w przedszkolu, do którego zapisaliśmy naszą pociechę.
 
Czy więcej znaczy lepiej?

Presja społeczna i dążenie do sukcesu – w szkole, na studiach i w pracy – są czasami tak wielkie, że wielu rodziców zastanawia się jak planować swoim dzieciom produktywne dni już na etapie przedszkola. Nie brakuje placówek, w których dzieci są zajęte praktycznie cały czas. Rodzice traktują to jak najlepszą inwestycję w przyszłość pociech, tymczasem dochodzi do poważnego zaburzenia naturalnego porządku. Dzieci poznają świat poprzez zabawę – jest ona dla nich możliwością podejmowania samodzielnych decyzji, ciągłym próbowaniem i nauką na własną rękę. Dzięki temu stają się otwarte, kreatywne i nie boją się myśleć samodzielnie. Zamiast otrzymywać gotowe rozwiązania, same opracowują drogę do ich dotarcia. To cechy i umiejętności uniwersalne, które rzutują na całe dalsze życie. Szczęśliwy i zdolny maluch spędza wolny czas na zabawie.

Idealny dzień w przedszkolu

Plan dnia w przedszkolu składa się z zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz czasu przeznaczonego na swobodną zabawę. Nauka powinna przebiegać również pod postacią gier i zabaw związanych z różnymi umiejętnościami – czytaniem, pisaniem, matematyką, przyrodą czy też muzyką. Przydatny będzie codzienny kontakt z obcym językiem, który oswoi dzieci z obcymi dźwiękami i różnymi sytuacjami komunikacyjnymi. Przedszkolaki nie uczą się w ławkach, ale w przyjemny sposób. 1/3 ich codziennych zajęć powinna być przeznaczona na zabawę – indywidualną lub grupową. Ważny jest codzienny ruch najlepiej na świeżym powietrzu. Wspólne słuchanie bajek i opowiadań to również pewna forma zabawy. Maluchy powinny mieć również możliwość samodzielnego rozwijania się w tym, co ich pasjonuje – dlatego przedszkola prowadzą zajęcia tematyczne lub umieszczają w salach specjalne kąciki zainteresowań.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl