Blog


Ile czasu dziecko może spędzać dziennie przed komputerem?

19-03-2018
Komputer jest narzędziem regularnie używanym przez coraz młodsze dzieci. Jednak nawet najbardziej wychwalana gra edukacyjna nie może zastąpić maluchom aktywności fizycznej, poznawania świata i zabawy z rówieśnikami.

Komputer, tablet, smartfon – czy dają dzieciom pewne korzyści?

Dziecko może się rozwijać poprzez ciekawe programy oraz gry komputerowe niosące ze sobą pewną wartość. Dzisiejsza technologia pozwala maluchom uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Jednak rodzice muszą uważać, aby wirtualny świat gier i filmów nie zabrał ich dzieciom przeżyć ze świata rzeczywistego.

Czas przed ekranem – jak to wygląda u najmłodszych?

Zaleca się, aby dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie miały styczności z urządzenia takimi jak komputer czy smartfon. Nawet szum telewizora szkodzi najmłodszym dzieciom, gdyż działa w zbyt stymulujący sposób. Pojawiają się wówczas problemy ze snem i nadmierne pobudzenie. Z pewnością nie wolno również dopuścić do tego, by ćwiczenie zdolności manualnych u kilkulatka ograniczyło się do przesuwania palcem po matrycy. Dzieci w wieku od trzech do pięciu lat mogą spędzać przed komputerem maksymalnie 30 minut dziennie. Dłuższy czas może spowodować u nich problemy ze wzrokiem, a także koncentracją.

Uczeń korzysta z nowych technologii

Pójście do szkoły jest momentem kluczowym. Dziecko zaczyna korzystać z komputera także w celach edukacyjnych. Jest również na tyle duże, że można z nim odbyć rozmowę na temat zagrożeń Internetu – rzekomej anonimowości, negatywnych komentarzy czy kontaktów z nieznajomymi. Natomiast wprowadzenie limitów czasowych dotyczących korzystania z Internetu przez małego ucznia może być dosyć trudne. Najbezpieczniej przyjąć, że limity są zalecane dla tych dzieci, u których czas poświęcony na komputer nie koliduje z innymi zajęciami, czyli nauką, hobby, spędzaniem czasu z rodziną i rówieśnikami oraz codziennym ruchem.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl