Blog


Dzieci a słodycze – zakazywać czy zezwalać?

26-03-2018
Wiele dzieci uwielbia słodycze. To przyzwyczajenie pochodzi jeszcze z okresu prenatalnego, w którym dziecko jest otoczone przez wody płodowe o słodkim smaku. Mleko matki również zawiera cukier. Do tego nasz mózg jest tak skonstruowany, że do pracy potrzebuje cukru. Dlatego choć rodzice przestrzegają, zakazują i grożą, to dzieci i tak lubią słodycze.

Słodycze – dlaczego sprawiają taki problem?

Każdy świadomy rodzic wie, jakie ryzyko niesie u dzieci nadmierne spożywanie słodyczy – które wcale nie są zbudowane z samego cukru, ale równie często zawierają nasycone tłuszcze. Nadmierne jedzenie słodyczy to droga do próchnicy, otyłości i wczesnej cukrzycy. Słodycze podejrzewa się za przyczynę niektórych problemów z sercem. Są to jednak argumenty, których kilkulatek nie rozumie. Natomiast zabronienie jedzenia słodyczy może sprawić, że wystąpi u niego efekt zakazanego owocu. Maluch zacznie się buntować jedząc słodycze w sposób niekontrolowany – jawnie lub po kryjomu.

Jak nauczyć dziecko jedzenia właściwych słodyczy?

Nawyki żywieniowe kształtują się w nas od pierwszych lat życia. Jeśli dieta niemowlaka będzie oparta na cukrze i sztucznych słodzikach, to prawdopodobnie wyrośnie on na dorosłego uzależnionego od słodkiego smaku. Dlatego rodzice powinni karmić dzieci naturalnym, nieprzetworzonym jedzeniem. Można jednak pozwalać dziecku na okazjonalne jedzenie słodkich rzeczy. Wszystko zależy od tego, co mu podsuniemy. Owoce, szczególnie daktyle i banany, budyń, kisiel czy domowe lody – te produkty zadowolą malucha, a przy tym dostarczą mu wartościowych składników. Desery powinny iść zawsze po głównym posiłku.

Niewielkie, rzadkie odstępstwa

Oczywiście, na pewno zdarzy się sytuacja, że maluch zje coś niezdrowego i słodkiego. Nie wolno go za to karać – w końcu jaki smak miałoby dzieciństwo bez słodyczy? Zamiast kary, lepiej postawić na wyrobienie przyzwyczajenia do mycia zębów po każdym słodkim posiłku. Możemy również razem z dzieckiem przygotowywać zdrowe słodycze w domu.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl