Blog


Jak przedszkole przygotowuje dziecko do szkoły?

16-04-2018
„Kto ma w szkole dobre dni? Właśnie my!” – tak brzmią słowa popularnej piosenki śpiewanej przez pierwszoklasistów. Jeżeli sześciolatek jest dobrze przygotowany do rozpoczęcia nauki w szkole, to z pewnością będzie to jego ulubiona piosenka.

Co to znaczy „być przygotowanym do szkoły”?

Pierwszoklasista powinien dobrze porozumiewać się z otoczeniem, posiadać podstawowe umiejętności z zakresu czytania, pisania i liczenia oraz sprawnie się poruszać. Powinien również reagować na polecenia nauczyciela i posiadać podstawowe umiejętności dotyczące pracy w grupie. W nabyciu tych wszystkich umiejętności pomaga właśnie przedszkole.

Przedszkole niczym szkoła życia

Idąc do przedszkola maluch opuszcza strefę domowego komfortu, rozpoczynając przy tym zupełnie nowy rozdział w swoim życiu. Większość z nowych doświadczeń jest zdecydowanie pozytywna – zabawa z innymi, pierwsze przyjaźnie, nauka i rozwój – choć oczywiście zdarzają się momenty stresujące. To dla dziecka cenne lekcje, które pokazują mu, że nie wszystko musi iść po jego myśli. Maluch może się na początku buntować lub płakać, lecz z czasem przyzwyczaja się do życia w grupie; do słuchania poleceń i do współpracy z innymi. Codziennie ćwiczy swoją samodzielność i odkrywa, że daje sobie radę bez rodziców lub dziadków. Powoli uświadamia sobie, że jest częścią grupy, ale i zdobywa pewną niezależność.

Wsparcie w rozwijaniu umiejętności i zainteresowań

W przedszkolu maluchy uczą się poprzez zabawę. Poznają literki, a z nimi podstawy czytania i pisania. Przyswajają pojęcia matematyczne i badają świat wokół siebie – pory roku, rośliny i zwierzęta. Codziennie ćwiczą motorykę ciała poprzez zabawy na dworze, z piłką czy zajęcia rytmiczne. Oprócz tego malują, rysują, wycinają i lepią z plasteliny. Te wszystkie czynności sprawiają, że do pierwszej klasy idą już z pewną wiedzą i umiejętnościami. Poza tym w przedszkolu często ujawniają się talenty maluchów. Warto je wspierać, ale bez nadmiernej presji nakładanej na dziecko.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl