Blog


Taniec w przedszkolu – zalety zajęć

14-05-2018

Celem zajęć tanecznych w przedszkolu jest pobudzanie rozwoju psychicznego i fizycznego u dzieci. W tańcu maluchy mogą wyrazić siebie, co przy okazji pozwala im walczyć z negatywnymi emocjami. Poza tym dzięki wspólnym zajęciom cała grupa przedszkolna staje się sobie bliższa. Zajęcia taneczne poleca się wszystkim maluchom – ruch to wrodzona potrzeba dzieci w każdym wieku.

 

Jak wyglądają zajęcia taneczne w przedszkolu?


Zajęcia taneczne w przedszkolu są bardziej zabawą w rytm muzyki połączoną z nauką podstawowych kroków z układów walca angielskiego, samby, cza-czy czy krakowiaka – to jedynie kilka z wielu propozycji. Dzieci zaczynają uczyć się choreografii dopiero po opanowaniu rytmu. Poza tym takie lekcje mogą zawierać elementy ćwiczeń oddechowych bądź odprężających.


Korzyści dla ducha i ciała malucha


Zajęcia taneczne zwiększają u dzieci świadomość własnego ciała, na czym zyskuje ich koordynacja ruchowa. Podopieczni uczęszczający na zajęcia taneczne mają lepsze poczucie rytmu. Stają się bardziej wrażliwi na dźwięki i tym samym rozwijają się pod względem artystycznym. Ruch sprzyja również lepszej pracy mózgu. Zajęcia taneczne chronią przed wadami postawy, które są dzisiaj zagrożeniem dla dzieci w coraz młodszym wieku. Taniec w przedszkolu to naturalna profilaktyka takich wad postawy, jak skrzywienia kręgosłupa, plecy okrągłe i plecy płaskie. Maluch wychodzi z zajęć z gracją i porusza się z większym wdziękiem.


Aspekt emocjonalny i społeczny


Przedszkolaki są zachęcane do tego, by improwizować w tańcu, wyrażając przy tym własne emocje. Taka forma ekspresji pomaga dzieciom nieśmiałym w zwiększeniu pewności siebie. Taniec stanowi również sposób na redukcję napięcia lub spożytkowanie energii wśród nadpobudliwych maluchów. Zajęcia taneczne to przede wszystkim wspólna zabawa z rówieśnikami, jednak nauka choreografii może wiele nauczyć - chociażby tego, czym jest praca zespołowa.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl