Blog


Ile czasu dziecko może spędzać dziennie przed telewizorem?

18-05-2018
Choć jesteśmy świadomi tego, że zbyt długie oglądanie telewizji jest dla dzieci szkodliwe, to czasami przymykamy na to oko i pozwalamy maluchowi obejrzeć dłuższą bajkę, a potem kolejną i jeszcze jedną... Tymczasem dzieci do trzeciego roku życia powinny mieć jak najmniejszą styczność z telewizją.

Ile czasu przed TV może spędzać maluch?

Pediatrzy przestrzegają, aby dzieci do drugiego czy trzeciego wieku życia nie oglądały telewizji. Jeśli już, to jedynie krótkie bajki, których bohaterami są zwierzęta. Dlaczego w tym wieku należy tak mocno ograniczyć telewizję? Ponieważ jej oglądanie to dla dziecięcej psychiki zbyt duże obciążenie. Maluch nie odróżnia jeszcze świata wirtualnego od rzeczywistości. Bajki pełne potworów czy przemocy mogą wywołać u niego koszmary lub też nauczyć błędnych wzorców zachowania.

Telewizja i nieco starsze dzieci

Przedszkolaki, czyli maluchy od trzeciego do siódmego roku życia, mogą już oglądać telewizję w wymiarze pół godziny dziennie. Dwa razy więcej czasu przed telewizorem mogą spędzać już dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Są to jednak zalecenia tylko dla tych maluchów, które nie mają problemów ze zdrowiem.

Ważne, co można zobaczyć w TV

Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na limit czasu dla malucha, ale również na to, co ogląda. Rodzic powinien ograniczać momenty, w których pojawiają treści nieadekwatne do wieku malucha. Mowa tutaj głównie o scenach pełnych przemocy – warto wytłumaczyć dziecku, że w realnym świecie agresja nie jest akceptowalna. Nie możemy również pozwolić na to, by maluch bezkrytycznie podchodził do reklam.

Skutki nadmiernego oglądania telewizji

Doskonale wiadomo, że długie oglądanie telewizji sprzyja wadom kręgosłupa i wzroku. Jednak specjaliści coraz częściej ostrzegają przed bardziej złożonymi skutkami nielimitowanego siedzenia przed odbiornikiem. Żaden ekran nie zastąpi dzieciom kontaktu z rodzicami czy rówieśnikami. Telewizja nie powinna również zajmować więcej czasu niż aktywność fizyczna. Od kontaktu z ekranem można się nawet uzależnić, na co szczególnie narażone są zwłaszcza młode osoby. Ograniczanie dzieciom telewizji ma więc coraz większy sens.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl