Blog


Jak i kiedy zacząć uczyć dziecko pływać?

18-05-2018
Każdy noworodek jest urodzonym pływakiem – i to dosłownie, ponieważ dziecko świetnie radzi sobie w brzuchu mamy. Dlatego rodzice mogą udać się na basen nawet z trzymiesięcznym niemowlakiem. Zajęcia wodne pobudzają rozwój psychiczny i fizyczny maluszka.

Pływanie – korzyści dla bobasa

Nauka pływania jest polecana dzieciom w każdym wieku. Odruchy ukształtowane jeszcze podczas okresu płodowego zanikają około ósmego miesiąca życia. Warto najwcześniej jak to możliwe zapisać niemowlaka na wodne zajęcia. Korzyści z nauki pływania już w wieku niemowlęcym są różnorakie. Taka aktywność pobudza rozwój motoryki dziecka. Mięśnie, a także kręgosłup mają szansę dobrze się rozwinąć. Małe dzieci dobrze relaksują się w wodzie. Wspólna zabawa na basenie to wspaniała okazja, aby pomiędzy niemowlakiem a tatą czy mamą wytworzyła się prawdziwa więź.

Jakie odruchy ułatwiają niemowlakom naukę na basenie?

U kilkumiesięcznych dzieci występują jeszcze pewne wrodzone odruchy, które ułatwiają im przebywanie w wodzie. Niemowlaki nie obawiają się kontaktu z wodą, a podczas zanurzania się zaciskają usta. Instynktownie odpychają się stópkami, dlatego gdy rodzic podeprze je własnymi rękoma, to dziecko może niejako „pływać”.

Co muszą wiedzieć rodzice?

Od rodziców zależy komfort oraz bezpieczeństwo malucha w wodzie. Opiekun musi prawidłowo trzymać dziecko, aby nie zachłysnęło się wodą. Wejście do basenu powinno być stopniowe – najpierw należy lekko pochlapać niemowlaka, a potem zanurzać się z nim coraz bardziej. Gdy kładziemy dziecko na wodzie brzuchem do dołu to należy asekurować je trzymając pod pachami i lekko unosząc mu brodę do góry.

Nauka pływania dla niemowlaków

Zajęcia z pływania mają bardziej formę zabawy. Mimo to uczą dzieci swobodnego poruszania się w wodzie. Rodzic może podtrzymywać maluszka, tak by ten wykonywał lekkie ruchy rękami i nogami. Można podskakiwać z dzieckiem w wodzie, łaskotać je lub relaksować w inny sposób. Zajęcia wodne to przyjemność dla wszystkich uczestników oraz okazja do tego, by stworzyć z dzieckiem jeszcze silniejszą więź.Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl