Blog


Jak zachęcić dziecko do nauki czytania?

13-01-2016
Rodzic jest pierwszym, a często także najważniejszym nauczycielem w życiu dziecka. Warto więc podejść do tej roli z pełną odpowiedzialnością i powagą, tak by dać potomkowi jak najlepsze wzorce, zaszczepić w nim prawidłowe nawyki, a także stworzyć podstawy do dalszej, bardziej złożonej edukacji. Niezwykle pożądanym jest, aby od najmłodszych lat oswajać malucha z książkami i obudzić w nim chęć do opanowania cennej umiejętności czytania. Jak to zrobić? Nie ma tu złotego środka, ale za to można  wskazać na kilka kluczowych aspektów.

Po pierwsze, dziecko uczy się poprzez naśladowanie dorosłych, dlatego samo powtarzanie mu, że czytanie jest ważne i dobre, przy jednoczesnym braku pokrycia w czynach, będzie raczej mało skuteczną zachętą. Malec zapragnie zapoznać się z książką i czytaniem tylko wtedy, kiedy będzie widział, że jest to coś ważnego również dla jego rodzica. Taki wzór to najlepsza motywacja.

Dobre efekty przyniesie też regularne czytanie dziecku na dobranoc, a potem stopniowe podejmowanie prób wspólnego czytania – warto pokazywać  poszczególne literki w tekście, a także wodzić palcem po odczytywanych kolejno linijkach. Dziecko jest bowiem wzrokowcem i taka taktyka znacznie ułatwi mu zapamiętywanie. Duże znaczenie ma też dobór odpowiednich lektur, takich, które odpowiadają zainteresowaniom naszej pociechy, a także są przystosowane do jej poziomu rozwojowego.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl