Blog


Kim jest opiekun kluczowy?

05-02-2016
Opierając się na teorii Johna Boblby'ego wdrożyliśmy w naszym przedszkolu osobę tzw. Opiekuna Kluczowego. Teoria przywiązania mówi o tym, że w momentach strachu czy niepewności dziecko tworzy wewnętrzny model zaufania do osoby, z którą ma bliski kontakt.

Opiekun kluczowy więc ma za zadanie budowanie relacji z małą grupą dzieci oraz ich opiekunami. Pomaga przejść dzieciom ze środowiska rodziców, do innych dzieci i nauczycieli przedszkolnych.

Dzięki temu dzieci czują się bezpiecznie, mają poczucie stabilizacji, bardziej ufają wychowawcom, łatwiej przyswajają wiedzę, są bardziej chętne na poznawanie świata. Opiekun kluczowy poznaje rodziców dzieci jeszcze przed rozpoczęciem roku przedszkolnego, a później jest z nimi w stałym kontakcie. Dzięki temu zna przyzwyczajenia dzieci, ich mocne i słabe strony. Rodzice mają do niego zaufanie i w razie problemów są świadomi, że on może pomóc je rozwiązać. Od momentu pojawienia się dziecka w przedszkolu Opiekun Kluczowy otacza go opieką i pomaga w aklimatyzacji. Ma za zadanie tworzyć środowisko, które najbardziej będzie wspierać konkretne dziecko, inicjować jego rozwój i szybszą naukę. Równocześnie nieustannie obserwują swoich przedszkolaków, mogą szybko wykryć problemy i na nie reagować, samemu czy też z pomocą rodziców.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl