Blog


W jakim wieku warto posłać dziecko do przedszkola?

08-02-2016
Wiekiem przedszkolnym nazywa się w życiu dziecka okres pomiędzy trzecim i szóstym rokiem życia. Oznacza to, że większość przedszkoli przyjmuje dzieci, które ukończyły 3 lata. Nie jest to jednak regułą, ponieważ w niektórych przypadkach przedszkola decydują się na przyjęcie dzieci młodszych, które są w odpowiednio wysokim stopniu samodzielne. Z tego względu zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie koniecznych informacji bezpośrednio od dyrekcji danej placówki.
Często jednak to nie kwestia wieku dziecka decyduje o możliwości jego umieszczenia w przedszkolu. Decydujące są dojrzałość ruchowa oraz dojrzałość uczuciowa i społeczna. Oczywiście różne przedszkola stosują różne kryteria w tym zakresie, ale należy pamiętać, że ostatecznie to rodzice decydują o maluchu. Rodzice, którzy często zapominają, że każde dziecko rozwija się inaczej i inaczej reaguje na codzienną, kilkugodzinną rozłąkę. Czasami 2,5-letnie maluchy doskonale sobie radzą w grupie, są grzeczne, miłe i świetnie się czują – zarówno w towarzystwie dorosłych, jak i rówieśników. Bywa również, że dzieci starsze o rok lub więcej dość ciężko znoszą nieobecność rodziców, są nieposłuszne i w żaden sposób nie chcą współpracować z wychowawcami czy rówieśnikami, nawet po początkowym okresie niechęci do nowego otoczenia.
Często podnoszonym kryterium jest to dotyczące podstawowej higieny, jednakże ono także nie jest wiążące, tylko zależy od polityki przedszkola. Owszem, dziecko na pewno powinno być chociaż w niewielkim stopniu samodzielne, ale w zdecydowanej większości przypadków wszelkie trudności adaptacyjne po pewnym czasie mijają.
Dlatego nie ma jednego rozwiązania dotyczącego kwestii minimalnego wieku dziecka w przedszkolu. Przed zapisaniem malucha można skonsultować się z daną placówką lub psychologiem dziecięcym, ale najlepiej zaufać swojej rodzicielskiej intuicji i pamiętać, że w przedszkolach pracują doświadczone i wykwalifikowane specjalistki, które z pewnością poradzą sobie z Państwa dzieckiem.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl