Blog


Czym są zajęcia adaptacyjne?

08-02-2016
Pierwsze dni w przedszkolu to często duże przeżycie zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Dzieci czują się niepewnie w nowym otoczeniu i tęsknią za rodzicami, a ci martwią się, czy ich pociecha dobrze sobie radzi. Stres związany z pójściem do przedszkola można jednak zredukować – pomogą w tym zajęcia adaptacyjne. Na czym polegają i jakie korzyści przynoszą?

Zajęcia adaptacyjne mają na celu stopniowe wprowadzenie dziecka w nowe otoczenie. Podczas tych spotkań dzieci zaznajamiają się z pomieszczeniami w przedszkolu, poznają inne dzieci i opiekunów oraz uczestniczą we wspólnych, wesołych zabawach integracyjnych, które przebiegają w przyjaznej atmosferze. Proces adaptacji podzielony jest na trzy fazy: w pierwszym etapie rodzice towarzyszą dziecku podczas zajęć i biorą aktywny udział w zabawie. W etapie drugim rodzice są obecni w czasie zajęć, jednak przechodzą do roli obserwatorów. Mimo że nie biorą aktywnego udziału, ich obecność daje dziecku poczucie komfortu psychicznego. W ostatnim etapie dzieci zazwyczaj czują się na tyle pewnie, że mogą uczestniczyć w zajęciach bez rodziców.

Tak zorganizowane pierwsze dni dziecka w przedszkolu zapewniają maluchom przyjazne warunki do poznawania nowego miejsca. Dzieci, mając mamę lub tatę w zasięgu wzroku, często są pewniejsze siebie i śmielsze, co ułatwia integrację. Zajęcia adaptacyjne są więc idealnym rozwiązaniem dla dzieci nieśmiałych oraz dla tych, które jeszcze nigdy nie rozstawały się z rodzicami.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl