Blog


Jak dodać pewności nieśmiałemu dziecku?

11-02-2016
Większość dzieci czuje się niepewnie w nowych sytuacjach. Może to wynikać z zawstydzenia szerokim gronem osób lub nowym miejscem. Jednak w przypadku niektórych dzieci nie kończy się na początkowej nieśmiałości - sytuacje społeczne wywołują w nich lęk. Jak pomóc takiemu dziecku, by mogło przełamywać swoje lęki?

Równie ważne jak podejmowanie działań jest to, czego robić nie możemy. Niektórym rodzicom wydaje się, że rzucanie dziecko na głęboką wodę, jest dobrym pomysłem, że dzięki temu pomogą mu usamodzielnić się i nabrać pewności siebie. Celowe stawianie dziecka w trudnych dla niego sytuacjach może jedynie powiększyć lęk, doprowadzić wręcz do paniki u dziecka. Również słowa, które rodzice często wypowiadają, by ośmielić dziecko - "nie wstydź się", "nie bój się", "przywitaj się" - nie pomoże w rozwiązaniu problemu. Wywieranie presji, by zachowywało się jak dorosły czy ignorowanie dziecięcych odczuć to szybka droga do utraty zaufania własnej pociechy.

By przełamać dziecięcą nieśmiałość, należy działać spokojnie i stopniowo, nie oczekując natychmiastowych efektów. Jeśli dziecko nie chce czegoś robić, nie wolno zmuszać go do tego. Jednocześnie trzeba starać się rozwijać jego samodzielność - na przykład organizując mu czas spędzany u rodziny, z dala od rodziców. Dzieci lubią rywalizację - zastanówmy się więc, jakie małe wyzwania możesz stawiać swojemu dziecku. Ważne, by dziecko zawsze miało poczucie, że rodzic pomoże kiedy będzie taka potrzeba. Cierpliwość i wzmacnianie poczucia własnej wartości przedszkolaka z pewnością przyniosą rezultat.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl