Blog


Jak zainteresować dziecko książkami?

25-02-2016

Jeśli rodzicowi zależy na tym, by zainteresować swoje dziecko książkami, powinien on pamiętać, że to wyzwanie można osiągnąć tylko wtedy, kiedy żadne działania nie będą podejmowane na siłę, to jest wbrew woli dziecka. Cała sztuka polega na tym, by dzięki subtelnym zabiegom opiekuna, malec sam odkrył wartość i przyjemność płynącą z obcowania z książkami.

Warto w tym przypadku zadbać o to, by cały proces „zapoznawania” z książką odbywał się w pewnym sensie mimochodem, będąc przede wszystkim okazją do zabawy – i to zarówno dla dziecka, jak i dla samych rodziców. Dobrym pomysłem jest inicjowanie rozmów na temat ciekawych lektur dziecięcych, pytanie dziecka o jego opinie, wrażenia i spostrzeżenia. Ponadto, zaleca się czytać maluchowi (lub wspólnie) na dobranoc, modulując przy tym głosem, wczuwając się w przeżycia i historie książkowych bohaterów, tak by dziecko mogło wyraźnie poczuć pasję i zaangażowanie rodzica.

Czytanie książek powinno być takim wspólnym świętem, rytuałem, czasem, który malec kojarzy z bliskością opiekuna i odkrywaniem nowych rzeczy. W takich warunkach szybko wyrobi on w sobie nawyk i przekonanie, że czytanie to coś przyjemnego, a wręcz nieodłącznego.

Świetnym pomysłem są też wspólne spacery do księgarni, czy biblioteki, po to by wybrać lektury zgodne z zainteresowaniami małego czytelnika.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl