Blog


Jak rodzice mogą ćwiczyć z dziećmi języki obce?

30-03-2016
Dzieciaki szybko, chętnie i naturalnie przyswajają języki obce, ponieważ nie odczuwają przymusu. Mają w sobie naturalną ciekawość świata i wewnętrzną motywację do poznawania go. Właśnie z tego powodu warto wcześnie rozpocząć z dzieckiem naukę języka obcego. Poza kursami dla przedszkolaków istnieją także inne, domowe sposoby na ćwiczenie z dzieckiem języka obcego. Oto kilka porad.

Czy rodzic musi biegle znać język obcy?

Rodzice nie muszą szczycić się doskonałą znajomością np. języka angielskiego, by rozpocząć ćwiczenia z maluchem w domu. Najchętniej i najłatwiej (bo nieświadomie) dzieci uczą się języka przez zabawę. Wystarczy zatem, iż rodzic wprowadzi język obcy do codziennego życia pociechy, np. przez gry czy zabawy edukacyjne lub obcojęzyczne kreskówki.

Jak to zrobić?

Naukę należy rozpocząć od języka mówionego, który jest przyswajany w bardziej naturalny sposób. W tzw. okresie ciszy należy mówić w języku obcym proste słowa. Potem nastąpi etap, w którym dziecko zacznie je powtarzać. Uczymy pojęć, które są dla dzieci zrozumiałe w języku ojczystym (np. „dog”, „cat”, „house”). Następnie pociecha rozpocznie stopniowo i nieświadomie budowanie struktur zdaniowych (np. „a big dog”). Nie należy mówić dziecku, że robi błędy, lecz powtarzać poprawną wersję do skutku. Dziecko samo to skoryguje.

Czy warto?

Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez brytyjskich naukowców, dzieci, które angażuje się w naukę języka poza przedszkolem lub szkołą, osiągają lepsze wyniki niż ich rówieśnicy nawet o 20%! Początkowo małe dzieci przyswajają język obcy tak samo jak język ojczysty. Wczesne uczenie się języka ma także wpływ na lepszą wymowę.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl