Blog


Jak nauczyć dziecko dzielenia się?

30-03-2016
„Zostaw, to moje!” – to komunikat, który często można usłyszeć z ust dzieciaków w piaskownicy. Niestety, nie rodzimy się z naturalną umiejętnością dzielenia się. Dlatego o tym kiedy i jak nauczyć pociechę dzielenia się z innymi, piszemy poniżej.

Kiedy rozpocząć naukę?

Naukę dzielenia się warto rozpocząć już w drugim roku życia dziecka, kiedy to zaczyna ono odróżniać przedmioty, które należą do niego i te, które przynależą do innych osób. Wcześniejsza nauka może spalić na panewce, ponieważ brzdąc jest przekonany, że ma prawo do wszystkiego, co znajduje się w zasięgu jego ręki.

Jak rozpocząć naukę dzielenia się?

Na początku spróbuj wczuć się w emocje dziecka, któremu nie podoba się, że inne dziecko bez pozwolenia bierze jego zabawki. Różnica jest jednak taka, że rodzic nie tylko umie się dzielić, ale też wie, jak odmawiać i reagować, gdy coś się na nim wymusza. Ucząc dziecko dzielenia nie można jednak przymuszać go do niczego. Ono powinno samo chcieć podzielić się np. swoją zabawką. Pokaż mu, że szanujesz jego własność. Stwarzaj też możliwości do trenowania dzielenia się, zapraszając do siebie inne dzieci.

Praktyczne rady

Staraj się zainteresować dziecko zabawkami jego kolegów, jednocześnie zachęcając je, by pochwaliło się przed nimi swoimi zabawkami. Zaproponuj też chwilową wymianę. Dzięki temu pociecha dojdzie do wniosku, że bawiąc się wspólnie z innymi, nie będzie musiała rozstać się ze swoimi przedmiotami. Możecie także zabierać ze sobą do piaskownicy lub na plac zabaw pary zabawek. To pozwoli, by dziecko zobaczyło, jakie zalety ma wspólna zabawa i dzielenie się. Warto również zachęcać dziecko do częstowania swoimi smakołykami. Ty także częstuj je tym, co lubi i pokazuj, jak dzielisz się z innymi. Gdy zauważysz u pociechy postępy – pochwal ją!

800_min


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl