Blog


Jak rozpocząć naukę czytania z maluchem?

31-03-2016
Dzieci zwykle rozpoczynają naukę czytania w przedszkolu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by już wcześniej zacząć uczyć pociechę tej jakże ważnej i przydatnej w życiu umiejętności. Sprawdź, kiedy i jak rozpocząć naukę czytania z dzieckiem.

Poważniejsza nauka czytania rozpoczyna się w zerówce i w szkole podstawowej. Wcześniej uczy się malucha czytać poprzez zabawę. To skuteczna i przyjemna metoda. Miejmy też na uwadze fakt, że nauka z rodzicami jest dla dziecka bardzo pożyteczna.

Kiedy rozpocząć naukę czytania?

Wielu badaczy jest zdania, że warto rozpocząć naukę czytania poprzez zabawę w trzecim roku życia dziecka. Niektórzy twierdzą zaś, że już od narodzin. Oczywiście nie ma jednoznacznej granicy wieku czy reguły, którą można uniwersalnie stosować. Należy jednak pamiętać, by nie zmuszać dziecka i - tym samym - nie zniechęcić go do czytania, które samo w sobie jest przecież znakomitą formą rozrywki.

Jak to zrobić?

Pamiętajmy, że dziecko można uczyć na tym etapie tylko poprzez zabawę. Maluch nie powinien czuć się jakby był na lekcji, ale świetnie się bawić. Nie uczmy go jednak wtedy, kiedy się źle czuje lub gdy nie ma na to ochoty. Wybierzmy odpowiedni moment i zainteresujmy go zabawą. Zacznijmy od poznawania literek (na początku samogłosek). Można w tym celu użyć gier edukacyjnych lub wykazać się indywidualną inwencją.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl