Blog


Jak czytanie wpływa na rozwój dziecka?

11-04-2016
Kiedyś telewizja, dziś smartfon lub komputer – technologie od lat zajmują czas dzieci. To oczywiście świetny sposób na to, by zapewnić dziecku trochę rozrywki, a sobie spokój. Niemniej trzeba pamiętać, że w tym okresie życia czytanie ma szczególne znaczenie. Nie wolno go zatem zaniedbywać. Dlatego odpowiadamy na pytanie: jak czytanie wpływa na rozwój dziecka?

Jak twierdzą badacze rozwoju dzieci i młodzieży, czytanie powinno być bezsprzecznie jednym z elementów wychowywania dziecka. Czytanie bowiem wpływa szczególnie na kilka obszarów rozwoju młodej osoby.

Koncentracja i umiejętność rozumienia tekstu

Choć nieumiejętność skoncentrowania się na jednej czynności stanowi etap rozwoju, dziś stadium to wydłuża się, a niekiedy staje się po prostu problemem. Poprzez czytanie dziecko może ćwiczyć koncentrację, dzięki czemu nieco się uspokoi. Ponadto ta aktywność nauczy malucha stopniowego dążenia do celu. Dodatkowo pamiętajmy, że w dobie Internetu mamy do czynienia ze skanowaniem, a nie czytaniem tekstu. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko czytało tekst ze zrozumieniem, a nie przeglądało go, poświęcajcie czas na czytanie książek.

Komunikacja i relaks

To również dwa ważne aspekty. Dzięki czytaniu książek dziecko rozbudowuje swoje słownictwo, uczy się adekwatnie wyrażać myśli i uczucia oraz lepiej rozumieć innych ludzi. Są to umiejętności niezbędne do prawidłowego życia w społeczeństwie. Ponadto treść książki może być znakomitym tematem do rozmowy z rodzicami, rodzeństwem czy rówieśnikami. Czytanie uczy także relaksu, z którym coraz więcej dzieci ma problem. Rozprasza je nadmiar bodźców, są zbyt pobudzone, by spokojnie funkcjonować. Czytanie przeniesie je zatem nie tylko w świat wyobraźni, ale także pozwoli odpocząć od pełnych emocji gier komputerowych, dając tak rzadko dziś słyszaną ciszę.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl