Blog


Kiedy dziecku potrzebna jest pomoc logopedy?

11-04-2016
Mowa to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie posiadamy. Jej nauka i rozwój przebiega u każdego dziecka indywidualnie przez kilka lat. Jeśli jednak widzimy opóźnienia w wymawianiu kolejnych głosek, które trwają dłużej niż pół roku, jest to najwyższa pora, by udać się z maluchem do logopedy.

Gdy pociecha idzie do pierwszej klasy, powinna już prawidłowo wymawiać głoski, budować poprawne gramatycznie, logiczne zdania. Jeśli jednak rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do tego, czy mowa ich pociechy rozwija się prawidłowo, nie powinni zwlekać z wizytą u logopedy. Problemy z wymową mogą bowiem rzutować na naukę czytania, pisania, a także na przyszłe życie i ograniczenie w wyborze zawodu. Ma to również wpływ na komunikację z innymi oraz na poczucie własnej wartości.

Co powinno zaniepokoić?

Jeśli dziecko ma problem z wymówieniem głosek, które na tym etapie powinno wymawiać, jest to moment, w którym należy udać się z maluchem do logopedy. U sześciolatków najczęściej dotyczy to takich głosek, jak: „sz”, „cz”, „ż”, „dż”, które zostają zmiękczone na „s”, „c”, „ź”, „dź” itp. (np. „skoła” lub „śkoła” zamiast „szkoła”). Niepokojące jest też wsuwanie języka między zęby podczas artykulacji tych głosek. Do logopedy należy także zgłosić się z dzieckiem, gdy ono: nie mówi, mało mówi lub mówi niezrozumiale, jąka się i ma problemy z płynnością wypowiedzi, ma problemy z budowaniem poprawnych gramatycznie zdań, głoskę „r” wypowiada jako „ł” lub „j” itp.

W czym pomoże logopeda?

Jak powszechnie wiadomo, logopeda to specjalista zajmujący się rozwojem mowy już u najmłodszych dzieci. Logopeda na podstawie konsultacji stawia diagnozę i poddaje dziecko odpowiedniej terapii.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl