Blog


Kiedy dziecku potrzebna jest pomoc psychologa dziecięcego?

18-04-2016
Rodzic, który ma problem ze swoją pociechą i nie potrafi go samodzielnie rozwiązać, powinien udać się po pomoc do psychologa dziecięcego. Sprawdź, kiedy warto wybrać się na taką wizytę.

Kiedy pomoc jest niezbędna?

Wizyta u specjalisty będzie niezbędna, gdy dziecko przeszło wstrząs psychiczny. Do tego typu sytuacji należą takie zdarzenia, jak: śmierć bliskiej osoby, katastrofa związana z żywiołami (pożar, powódź), przemoc, w tym molestowanie lub jego próby. Terapia potrzebna jest też wtedy, gdy dziecko wychowywane jest (lub było) w rodzinie alkoholowej. To bardzo poważne sytuacje, które – co dla wielu z nas jest oczywiste – wymagają natychmiastowej interwencji psychologicznej. Jednak to nie wszystkie powody, dla których powinno się udać z dzieckiem do psychologa. Pozostałe z nich na pozór mogą wydawać się dość niewinne.

Agresja lub strach

Gdy dziecko notorycznie zachowuje się agresywnie wobec rodziców i kolegów, bije ich, wyrywa im przedmioty, krzyczy, jest to powód, by wybrać się z nim do psychologa i nauczyć je, w jaki sposób powinno rozładowywać swoje emocje tak, by nikogo nie krzywdzić. Przyczyn może być wiele i należy je znaleźć, a następnie wdrożyć terapię. Podobnie rzecz wygląda, gdy maluch często się boi, np. zostawać sam w domu, spać przy zgaszonym świetle itp.

Dziecko nie chce mówić lub nie słucha dorosłych

Zdarza się, że dzieci nie chcą zacząć mówić lub mówią bardzo mało. Niekiedy jednak nie dzieje się tak z powodów logopedycznych, lecz psychologicznych. Innym problemem jest rażące nieposłuszeństwo malucha, z którym rodzic nie umie sobie poradzić. Jeśli tracimy kontrolę nad pociechą, pomoc psychologa staje się niezbędna.

Nie są to oczywiście wszystkie powody. Jeżeli rodzic się niepokoi zachowaniem dziecka, nie powinien zwlekać z wizytą u specjalisty.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl