Blog


Czym jest metoda BLW?

18-04-2016
Metoda Baby-Led Weaning, zwana w skrócie jako BLW, to sposób karmienia dzieci, który pomaga bezpiecznie odstawić pokarmy mleczne. O tym, czym dokładnie jest metoda BLW i kiedy można wprowadzić ją w życie, piszemy poniżej.

Baby-Led Weaning to metoda, która pomaga dziecku stopniowo odstawić przyjmowanie pokarmu matki (a także mlecznych mieszanek). Ogromna wartość tej metody polega na tym, iż to nie mama, lecz dziecko steruje tym procesem. Dzięki temu można z powodzeniem pominąć etap spożywania przez pociechę papek, jednocześnie pozwalając jej na samodzielne jedzenie (nawet podczas pierwszego posiłku!).

Kiedy należy rozpocząć stosowanie metody Baby-Led Weaning?

Metodę BLW najwcześniej można rozpocząć, gdy pociecha potrafi już samodzielnie siedzieć. Chodzi zatem o to, by dziecko było w stanie chwytać przedmioty palcami, kierować dłoń do buzi itd. To właśnie ten etap jest dobrym momentem na rozszerzanie diety, ponieważ organizm jest już gotowy na przyjęcie innych pokarmów. Zatem, jak widać, jest to kwestia bardzo indywidualna.

Jak to wygląda?

Gdy rozpoczyna się z dzieckiem tę metodę, należy uzbroić się w cierpliwość. W pierwszych tygodniach pociecha nadal będzie żywić się mlekiem i stopniowo poznawać jedzenie poprzez zabawę: lizać, ssać, żuć, dotykać, połykać itd.

Zalety BLW

Dzięki BLW dziecko samodzielnie odkrywa świat. Uczy się poprzez zabawę w swoim tempie. Może czerpać radość z jedzenia, co ma niebagatelny wpływ na jego zdrowie.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl