Blog


Dlaczego zbyt długie oglądanie telewizji szkodzi dziecku?

23-05-2016
Telewizja to jedna z najchętniej wybieranych form rozrywki. Choć wiele słyszy się o negatywnych konsekwencjach związanych ze spędzaniem przed telewizorem zbyt dużej ilości czasu, to wielu rodziców pozwala swoim dzieciom na całogodzinne maratony przed tym urządzeniem. Kwestia niedopatrzenia, brak wiedzy czy po prostu bagatelizowanie sprawy? Przyczyn jest kilka, jednak efekty mogą być naprawdę niepokojące.

Czym skutkuje oglądanie telewizji w młodym wieku?

Spędzanie godzin przed telewizorem jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Długie skupianie wzroku na jednym punkcie powoduje zwężanie się tętnic siatkówki, co oznacza pogorszenie się wzroku w kierunku krótkowzroczności. Niektóre badania pokazują realne relacje pomiędzy spędzaniem zbyt dużej ilości czasu przed telewizorem a chorobami sercowymi w życiu dorosłym. Maluch korzystający z telewizji często i dużo nie ma czasu na spędzanie go z rówieśnikami, przez co mogą w nim wytworzyć się zachowania antyspołeczne. Do tego brak mu motywacji do rozpoczęcia aktywności fizycznej, która jest bardzo ważna dla jego prawidłowego rozwoju.

Trudno jednak całkowicie zakazać dziecku oglądania telewizji. Wydaje się, że racjonalnym rozwiązaniem może być po prostu wprowadzenie dziennego limitu na telewizję w przypadku dzieci od pierwszego do siódmego roku życia. Wraz z dorastaniem dziecka można stopniowo zwiększać ten limit, jednak nie powinien on przekraczać dwóch godzin na dobę.

Poza tym pamiętajmy, aby nie włączać odbiornika zaraz po przebudzeniu oraz tuż przed snem, gdyż może to doprowadzić do zaburzeń w rytmie snu malucha.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl