Blog


Co powinien umieć zrobić czterolatek?

23-05-2016
Wiek czterech lat jest bardzo ważny dla rozwoju każdego dziecka. Głównie dlatego, że jest to swego rodzaju granica pomiędzy całkowitą zależnością od rodziców a rozpoczęciem chodzenia do przedszkola. Mimo, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, to istnieje szereg określonych umiejętności, które czteroletnie dziecko powinno opanować.

Co znajduje się na liście umiejętności czterolatka?

Pójście do przedszkola wiąże się z brakiem kontroli ze strony rodzica. Tym samym cztery lata to wiek, w którym maluch powinien w miarę samodzielnie posługiwać się sztućcami, korzystać z toalety czy ubierać się. Bardzo ważną rolę odgrywa rozwój zdolności manualnych, które czteroletnie dziecko powinno stopniowo opanowywać poprzez rysowanie kredkami, zabawę klockami oraz różnego rodzaju ćwiczenia plastyczne.

Dobrze, gdy maluch odróżnia przeszłość od teraźniejszości, potrafi nazywać członków rodziny, a także odróżnia kolory, kształty i zna przeznaczenie podstawowych rzeczy w domu. Dziecko w tym wieku zwykle uwielbia wszelkie formy ruchu, którego nie wolno mu zabraniać, gdyż ruch jest często związany z nawiązywaniem kontaktu z rówieśnikami.

Poza tym czterolatek powoli odnajduje się w grupie i zaczyna nawiązywać pierwsze trwalsze kontakty z otoczeniem innym niż swoja rodzina. Ważne jest, abyśmy wspierali jego rozwój dając mu maksymalne poczucie bezpieczeństwa.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl