Blog


Jak uczyć dziecko samodzielności?

05-07-2016
Samodzielność to ważna umiejętność w życiu kilkulatka, która jest niezbędna w momencie pójścia do przedszkola. Wspieranie niezależności u malucha sprawia, że zaczyna on samodzielnie odkrywać świat, interesuje się różnymi rzeczami, a do tego nie wymaga całodobowej uwagi ze strony rodziców. Jednakże opiekunowie zbyt często wyręczają malucha w zwykłych, codziennych działaniach lub nie pozwalają mu samodzielnie wykonać danej czynności z powodu braku czasu lub irytacji. To duży błąd, który zmniejsza szanse na to, aby dziecko wyrosło w przyszłości na osobę odważną i niebojącą się podejmowania wyzwań, czyli po prostu samodzielną.

Jak rozwijać samodzielność u dziecka?

Pewnie wielu dorosłych słyszało przysłowie, że trening czyni mistrza. Można je śmiało odnieść do wszystkiego, czego uczymy się w pierwszych latach naszego życia. Ćwiczenia oraz próby poprawnego wykonywania danych czynności to klucz do osiągnięcia samodzielności przez dzieci. Oczywiście niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie. Przykładowo maluchom, które dopiero zaczynają naukę jedzenia, należy zapewnić bezpieczny zestaw sztućców, odpowiednie miejsce do spożycia posiłku oraz pokroić jedzenie w mniejsze kawałki. Aby dziecko z każdym dniem było coraz bardziej niezależne, należy wykazać dużo cierpliwości – przede wszystkim zrezygnować z wyręczania go, a jedynie służyć małą pomocą, gdy faktycznie sobie nie radzi. Do tego należy chwalić go za postępy, jednak przede wszystkim za jego wysiłek, niż za efekt końcowy.

Poza tym starajmy się, aby dziecko było samodzielne w miarę jego indywidualnego rozwoju, oraz wymagajmy wykonywania jedynie tych czynności, jakie są typowe dla jego wieku.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl