Blog


Jak uczyć dziecko odpowiedzialności?

05-07-2016
Każdą postawę należy w dziecku wykształcić poprzez odpowiednie wychowanie i codzienne wspieranie na wielu polach. Jak wiele pozytywnych cech, również odpowiedzialność jest dla kilkuletniego malucha czymś abstrakcyjnym. Dopiero nasze żmudne starania mogą przynieść rezultat, wart wysiłku i pracy – tym bardziej, że dziecko raz nauczone odpowiedzialności, będzie na tym korzystać przez całe życie.

Sposoby na naukę odpowiedzialności

Naukę należy zacząć od samych siebie. Od tego, czy poświęcamy naszym dzieciom odpowiednią ilość uwagi i czasu – przecież jesteśmy za nie odpowiedzialni. Dopiero jeżeli odpowiedź jest twierdząca, można zacząć kształtować odpowiedzialność u dziecka. Odbywa się to przede wszystkim dzięki stopniowemu wprowadzaniu oraz zwiększaniu obowiązków u dziecka. Wykonywanie prostych czynności, takich jak pomoc przy sprzątaniu, ścieranie kurzy z mebli czy odkładanie zabawek oraz książeczek na półki powinien wykonać bez większych problemów każdy czterolatek. Z czasem dochodzą do tego pozostałe obowiązki domowe oraz ostatecznie nauka. Tej ostatniej umiejętności dziecko uczy się przy nadzorze rodziców, którzy zamiast wyręczać, powinni zachęcać malucha do samodzielnego zdobywania wiedzy oraz rozwiązywania problemów.

Do zmotywowania dziecka może posłużyć na przykład kieszonkowe, pod warunkiem, że jest ono dawane jedynie przy wykonaniu wszystkich zadań. Przy nauce odpowiedzialności należy być cierpliwym, nie oburzać się, gdy maluch nie chce wykonywać danej czynności, natomiast z całą pewnością warto chwalić jego postępy lub inicjatywę w podejmowaniu odpowiedzialności za swoje obowiązki.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl