Blog


Przedszkole dwujęzyczne – czy warto?

22-12-2015
Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby dziecko od najmłodszych lat uczyło się języka obcego w dwujęzycznym przedszkolu. Dlatego odpowiedź jest jasna – oczywiście jak najbardziej warto zapisać malucha do takiego przedszkola. Dzieje się tak z kilku przyczyn.

Przede wszystkim nauka języka obcego już od najmłodszych lat jest dla dziecka doskonałym kapitałem intelektualnym i mentalnym na przyszłość. Dziecko przyswaja nie tylko konkretne umiejętności, ale również staje się świadome tego, że istnieje ten „inny” – ktoś o odmiennym kolorze skóry, mieszkający daleko stąd i posługujący się obcym językiem, w którym również znajdują się takie słowa jak „mama”, „tata” czy „dom”. Warto dbać o otwarty umysł dziecka na każdym etapie jego edukacji.

Poza tym przedszkola dwujęzyczne, wyłączając obecność języka obcego w procesie dydaktycznym, nie różnią się zbytnio od jakichkolwiek innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Ich główną zaletą jest możliwość nauczenia dziecka podstaw języka obcego, z czego dzisiejsi rodzice coraz częściej korzystają. W tego typu placówkach pracuje wykształcona i wykwalifikowana kadra, która – poza umiejętnościami czysto pedagogicznymi – posiada również bardzo rozwinięte kompetencje językowe. W przypadku dzieci odpowiednie kompetencje językowe są wyjątkowo ważne, ponieważ maluchy nie potrafią zweryfikować prawidłowości wymowy wychowawcy, tylko powtarzają za nim. Jeżeli wychowawca popełnia błędy, dzieci również będą je popełniać, szczególnie w sytuacji, gdy będą miały ograniczony dostęp do innych źródeł danego języka obcego.

Przedszkola dwujęzyczne zapewniają dziecku dość dużą przewagę w późniejszej, szkolnej oraz gimnazjalnej edukacji. Jeżeli chcecie Państwo ułatwić swoim pociechom dalszą naukę, zapiszcie dzieci do odpowiedniej, wybranej przez Was bilingwalnej placówki.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl