Blog


Dieta przedszkolaka

05-07-2016
Odpowiednie żywienie w okresie przedszkolnym posiada dla malucha szczególne znaczenie. Dobrze dobrana kompozycja składników odżywczych, makro- oraz mikroelementów oraz soli mineralnych odpowiada za prawidłowy rozwój dziecka, biorąc pod uwagę zarówno rozwój fizyczny, jak i intelektualny. Podstawowym założeniem powinna być różnorodność – dziecko musi czerpać energię z węglowodanów, budulec mięśni i kości z białek oraz usprawniać prace mózgu i układu odpornościowego tłuszczami dobrej jakości.

Dlatego przy komponowaniu diety należy bazować na produktach możliwie świeżych i ekologicznych. Postawmy na sezonowe warzywa i owoce, gdyż będzie to oznaczało zdrowsze jedzenie i mniejsze wydatki dla naszego portfela. W codziennym jadłospisie dziecka nie może zabraknąć produktów zbożowych, w tym pieczywa, kasz, makaronu, ryżu oraz ziemniaków, bogatych przede wszystkim w skrobię. Choć pełnoziarnisty chleb i makaron są najbardziej wartościowe, to dla układu trawiennego malucha mogą stanowić wyzwania, dlatego podawajmy je na zmianę z jasnym pieczywem. Do tego nie zapominajmy o warzywach oraz owocach. Witaminy zawarte w nich są najlepiej przyswajane się w towarzystwie pożytecznych tłuszczy, których szukamy w rybach, dobrej jakości oliwach oraz w orzechach.

Na koniec warto uwzględnić nabiał, najlepiej pełnotłuste mleko, jogurty oraz kefiry. Nie warto przesadzać z ilością mięsa, jednak nie należy z niego rezygnować, dlatego najlepiej jest podawać mięso jedynie kilka razy w tygodniu.

Warto także wspomnieć o jedzeniu, które nie powinno znajdować się w diecie przedszkolaka. W trosce o jego zdrowie na pewno nie możemy przesadzać z ilością słodyczy tak uwielbianych przez dzieci. Jeśli nie jesteśmy w stanie powstrzymać małego łasucha, warto ustanowić jeden dzień w tygodniu, w którym jedzenie słodkości będzie dozwolone. Unikać warto także słodzonych gazowanych napojów oraz dań mrożonych. Całkowicie wykluczyć należy natomiast żywienie fast-foodami, będącymi szkodliwym pożywieniem dla każdego dziecka i dorosłego.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl