Blog


Czy gry komputerowe są dobre dla dzieci?

05-07-2016
Gry komputerowe to temat dość kontrowersyjny dla wszystkich rodziców, starających się świadomie wychowywać swoje dziecko. Co prawda, wiele z nich posiada faktyczną wartość edukacyjną, jednak nic nie jest w stanie zastąpić dziecku porządnej dawki ruchu oraz uwagi ze strony rodziców.

Gry komputerowe dla dzieci – za i przeciw

Jeżeli korzystanie z komputera odbywa się po kontrolą rodzica, to maluch może poświęcić nieco czasu na tę formę atrakcji. Wszystko zależy od tego, jaką grę wybierze rodzic i ile czasu pozwoli dziecku się w nią bawić. Granie w gry powinno odbywać się jedynie wtedy, gdy nie stoi na przeszkodzie obowiązkom oraz innym formom rozrywki przeznaczonym dla malucha. Z kolei dobór gry odpowiedniej dla wieku dziecka jest dość łatwy, dzięki jasnym i ustandaryzowanym oznaczeniom, jakie znajdują się na pudełkach od gier.

System klasyfikacji gier według przedziału wiekowego jest nazywany PEGI i występuje w formie naklejki informującej o grupie wiekowej, jakiej się go dedykuje – najczęściej jest to +3, +7, +12 i więcej lat. Dodatkowo, przyszły użytkownik dowiaduje się o elementach, jakie mogą pojawić się w trakcie rozgrywki. Pająk oznacza strach, pięść jest znakiem przemocy, kostki do gry symbolizują hazard itd. Warto jest wybierać gry w ten sposób, aby takich znaczków było na opakowaniu jak najmniej, a przy grach dla małych dzieci nie powinno ich być w ogóle.

Najlepiej, gdyby rodzice postawili na gry edukacyjne lub zręcznościowe, dzięki którym dziecko zdobywa wiedzę i ćwiczy swoją koordynację. Nie należy jednak zapominać, że to codzienne spędzanie czasu na zabawie z innymi, w tym z rówieśnikami i rodzicami, stwarza dzieciom optymalne warunki do rozwoju.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl