Blog


Metoda dobrego startu – czym jest?

03-08-2016
Metoda Dobrego Startu (MDS) to autorski sposób nauki dzieci w wieku przedszkolnym opracowany przez Martę Bogdanowicz. Głównym założeniem tej metody jest oddziaływanie na kilka zmysłów jednocześnie. Rozwój dziecka zostaje pobudzony poprzez bodźce działające na polu wzrokowym, słuchowym, dotykowym i ruchowym. Dzięki wprowadzeniu tej metody w przedszkolu, grupa kilkulatków szybciej opanowuje umiejętność czytania, pisania i liczenia.

Jak wyglądają zajęcia?

MDS jest przeznaczona dla wszystkich dzieci, jednak szczególny sukces odnosi stosowana u maluchów z zaburzeniami mowy, słuchu lub z problemami z ortografią oraz czytelnym pisaniem.

Zajęcia prowadzone w ramach MDS posiadają najczęściej jasno określony schemat. Nauczyciel zaczyna od wprowadzenia podopiecznych w omawiane zagadnienia poprzez skoncentrowanie ich uwagi na głównym temacie zajęć. Następnie przechodzi się do rozpoczęcia zajęć ruchowych, będących niezwykle istotnymi w rozwoju przedszkolaka. Dzieci powtarzają określone ruchy, zaczynając od ćwiczeń ogólnych i kończąc na tych precyzyjnych. Na tym etapie rozwija się koordynacja ruchowa, utrzymywanie równowagi oraz sprawność ciała. Pojawia się element dźwięku, przy czym ćwiczenia ruchowe są dalej wykonywane, z tym że od tego momentu polegają na wykonywaniu rytmicznych ruchów w takt słyszanej muzyki. Na sam koniec przychodzi czas na ćwiczenia będące esencją całych zajęć, czyli na ćwiczenia ruchowo-wzrokowo-słuchowe, podczas których dzieci starają się ruchem odtworzyć figury lub wzory w rytm słyszanej muzyki.

Rozwój maluchów aktywizuje się więc aż na trzech polach, co sprzyja efektywnemu zapamiętywaniu informacji i lepszym zdolnościom w sferze kojarzenia.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl