Blog


Od kiedy dziecko może opiekować się zwierzakiem?

03-08-2016
Dzieci kochają zwierzęta, a także mogą dzięki nim wiele się nauczyć. Posiadanie zwierzaka pokazuje dziecku, czym jest odpowiedzialność, jednak nie zawsze nasz maluch jest na tyle gotowy, aby móc opiekować się pupilem. Wiele zależy również od tego, jaki jest to rodzaj zwierzaka i czy inni domownicy nie będą mieli nic przeciwko.

Kiedy jest odpowiedni czas na posiadanie pupila?

Przy podejmowaniu decyzji o przygarnięciu zwierzaka na wyraźną prośbę naszej pociechy, warto uświadomić sobie, że im dziecko młodsze, tym więcej obowiązków będziemy musieli za nie wykonywać. Jeżeli nie jesteśmy na to gotowi, to lepiej w danym momencie zrezygnować i wrócić do rozmowy za kilka miesięcy. Można również zaproponować mniej angażującego pupila – jeżeli naszemu dziecku marzy się piesek, a wiemy, że jest za małe na zajmowanie się nim, to możemy zaproponować chomika lub kota, których nie trzeba wyprowadzać na zewnątrz. Bardzo prawdopodobne, że wszystkie obowiązki i tak trafią na nasze barki, ale przynajmniej z kotem, chomikiem czy żółwiem jest o wiele mniej pracy, niż z psem.

Kupienie dziecku pupila jest więc kwestią bardzo indywidualną. Przykładowo kupując psa należy zwrócić uwagę na to, czy dana rasa jest przystosowana do dzieci, zwłaszcza jeśli pies będzie towarzyszył kilkuletniemu maluchowi. Na początku należy wykonywać poszczególne obowiązki wokół pupila wspólnie z dzieckiem, aby w przyszłości mogło w sposób całkowicie sprawny i samodzielny się nim zajmować. Musimy także stanowczo reagować, gdy zobaczymy, że pociecha w jakikolwiek zły sposób traktuje zwierzaka.

Poza tym dziecko kopiuje zachowania opiekunów. Jeżeli źle będziemy traktować zwierzaka, to nie ma większych szans, żeby dziecko postępowało z nim inaczej, niż my.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl