Blog


Jak pomóc dziecku z chorobą lokomocyjną?

21-09-2016
Choroba lokomocyjna u dziecka może skutecznie popsuć humor nawet podczas najbardziej radosnego wyjazdu. Nieprzyjemne objawy to bóle głowy, brzucha, a przede wszystkim nudności i wymioty. Choroba nasila się około dziesiątego roku życia, ale może się pojawić już w wieku przedszkolnym. Występowaniu choroby sprzyjają czynniki zewnętrzne, takie jak bujanie samochodu, gwałtowne hamowanie i przyśpieszanie, a także zapach spalin. Przyczyną mogą być również zaburzenia związane z działaniem ośrodka równowagi, które są wynikiem obserwowania przemieszczającego się za oknem krajobrazu przy jednoczesnym pozostaniu w nieruchomej pozycji, na przykład siedząc w samochodzie.

Jakie sposoby skutecznie łagodzą chorobę lokomocyjną?

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i z jakimi skutkami ubocznymi chcemy mieć do czynienia, możemy wybrać pomiędzy sposobami naturalnymi, a lekami.

Wybierając drugą opcję uzyskamy skuteczne i pewne działanie. Jednak przed wyborem preparatu farmaceutycznego należy sprawdzić, czy jest on odpowiednio przystosowany do dzieci. Ewentualne skutki uboczne stosowania leków łagodzących to senność, możliwość powstania zaburzeń widzenia czy problemów z oddawaniem moczu.

Chcąc uniknąć takich zaburzeń możemy sięgnąć po naturalne metody, które należy jednak odpowiednio wcześniej zaplanować. Dziecko powinno zjeść solidne śniadanie, chyba że jazda odbędzie się wcześnie z rana – wtedy należy podać mu lekki posiłek. Gdy trasa jest długa, w trakcie może zjeść owoc lub kanapkę, nie zaś słodycze czy napoje gazowane, gdyż mogą one prowadzić do nasilenia się nudności. Przed wyjazdem można podać dziecku do picia herbatkę imbirową lub cukierki na bazie imbiru. Pomogą również częste postoje, w czasie których maluch powinien wyjść z pojazdu, by zaczerpnąć kilka głębokich wdechów świeżego powietrza.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl